Teiste inimestega vestlustest tulevad alati head teemad, nii ka täna. Ühes vestluses oli just teemaks vaimse tervise mured, süsteem ja võimalused.

Arutasime, kust tulevad need vaimse tervise mured. Miks tekib läbipõlemine ja depressioon. 

Kust tuleb depressioon ja läbipõlemine?

Mina ütlen enda kogemuse ja paljude oma klientide kogemuse põhjal, et see tuleb sellest, et kaotame ennast ära. See on väga lihtsalt öeldes. 

Läbipõlemine tuleb enda sisemisest nõudlikkusest. Me nõuame endalt veel, veel ja veel. Siin on küsimus muidugi selles, et miks. 

Kunagi oli nii, et meile õpetati maast madalast, et tuleb olla tubli ja õppida ning arendada ennast. Siis saad endale hea elu. Seda tehakse tegelikult praegu ka. Kunagi see kõik ka nii oli, et kui õppisid ja olid töökas, saidki hea elu.

Praegu on probleem selles, et meil on palju haritud inimesi. Meile ikka õpetatakse kodus ja koolis, et tuleb saada hea haridus ja siis saad hea töö, mis tagab sulle hea elu.  Aga meie noored ja ka keskealised, kes on kõrgelt haritud ei leia tööd, sest neilt oodatakse kogemust, mida neil veel pole. 

Tihti siis kui inimesed, kes on tublilt õppinud ja teinud kõik nii nagu pidi ei mõista, miks talle siis nüüd ei anta seda head elu, mida ta õpetuse järgi peaks saama. Ja siis nad arvavad, et äkki nad peaksid veel õppima.

Liigne nõudlikkus

Läbipõlemine tuleb liigsest nõudlikkusest. Me nõuame endalt juba koolis liiga palju. Nõudmise pealt ei ole inimene õnnelik. Selle pealt me põleme läbi ja kaotame ennast ära.

Süsteem on aegunud

Jah, tänase ühiskonna jaoks on süsteem ehk õpetus aegunud. Inimene peaks ise siiski võtma vastutuse selle eest, et muuta midagi ja mitte jätta ennast ohvrirolli. Tänases ühiskonnas peame ise võtma vastutuse ja tegema ise seda mida vaja, et endale tagada soovitud elu. 

Mida siis teha?

Parim mida enda jaoks saad teha on õppida kuulama ja vaatama ise ennast. Õpi küsima, mida sa päriselt tahad. Võta vastutus ja tee endale selgeks, mida sa täna tahad. Minu enesekindluse koolitusel on selleks väga head tööriistad olemas. 

Vaimse tervise mured, süsteem ja võimalused. Sinu võimalus on võtta  ise vastutus ja asuda endalt küsima õigeid küsimusi. Elu hakkab muutuma, siis kui sa hakkad iseendale elama.