Kas tahad olla meeldiv või edukas? See on hästi provokatiivne lause. Mina kuulsin seda lauset ühelt inglise keelt rääkivalt inimeselt, kes rääkis oma mentori suhtest ja sellest, kuidas tema on rikkuse saavutanud. Tema mentor esitas talle küsimuse “Do you want to be likeable or do you want to be rich?”. Nii siis, kas sa tahad olla meeldiv või edukas?

Mina olen tegelikult veendunud, et me ei pea valima emba-kumba neist. Loodan, et järgnevad mõtted panevad sind rohkem ennast väärtustavamalt käituma ja sellele mõtlema. Ma olen olnud üldiselt seda sorti inimene, kes pigem teeb teistele teeneid kui iseenda eest hoolt kannab. Tõsi, viimastel aastatel olen eneseväärtustamise kallal tööd teinud ja proovinud leida kompromisse, mis kõikidele osapooltele sobivad. 

Headus ja heaolu

Paar aastat tagasi rääkisin ühe sõbraga rahalisest edukusest ja sellest, kuidas ikkagi jõukaks saada. Ja ta rääkis oma olukorrast ja sealt selgus, et tal on muster. Selleks mustriks oli kõigi teiste jaoks koguaeg millegi tegemine. Ta käis ja aitas kõiki teisi nende tegemistes, olgu selleks siis ehitustööd, kodu korrastamine või mis iganes muu asi.  Ja teine asi, mida ta koguaeg ütles, oli “Küll mina ka ükskord saan”. Siit aga tuleb see muster uskumus, et kui teen teistele head, siis ma saan ka vastu. Kahtlemata saad sa vastu, aga saad vastu head. Headus alati aga ei toida meie heaolu. Mõtlen siin just elu materiaalset poolt. Me võime olla väga head teiste vastu. Kui me aga jätame materiaalse tahaplaanile, siis me ei saa siiski seda materiaalset heaolu, mida me soovime.

Alati ei saa võita

Praegu on meil käimas kinnisvara arendus. Me küll veel ei ehita, kuid protsessid kinnisvara arenduse suunas on liikumas, oleme just ühe kinnistu ostnud. Ja meie naabriks on üsna edukas šveitslasest ärimees. Ärimees oli ise huvitatud kinnistust, mille meie soetasime. Kuna tal aga olid rahavoo probleemid, mis ei võimaldanud tal seda soovitud kinnistut õigel ajal osta, siis nüüd on ta asunud meile kirjutama ja  meid töötlema. Sellega vajutab ta just õigetele nuppudele ja minus tahab esile tulla täpselt see hea inimene. Ta rõhutab naabritevahelisi häid suhteid ja keskkonnasõbralikkusele ehk ta vajutab väga emotsionaalsetele nuppudele minus. See, aga on strateegia, kuidas tema tahab saada oma ärilisi tulemusi. Mina kaldun tahtma järgi anda, ma tahan lahendust, kus meie võidaksime, mitte küll nii hästi, kui saaksime, aga ikkagi võidaksime ning tema võidaks ka.Tegelikkuses aga kui peaksin järgi andma, siis sõidan ma enda plaanidest ja nägemusest üle. Peaksime  leidma, kas kompromissi või iseendale õiglase käitumise. Sellepärast, et alati ei saa võita, vahel jääbki teine pool selles olukorras negatiivsesse emotsiooni. Ja selle emotsiooni ajel lükkab ta süü minu kaela. Tegelikult ei ole mina aga kuidagi süüdi, et see ärimees, seda tehingut hetkel, mil tal see võimalik oli ära ei teinud.

Sina oled oluline

Nende näidete põhjal tahangi öelda, et kas sa tahad olla meeldiv või edukas? Kui on võimalik leia kompromiss nõnda, et mõlemad osapooled jäävad rahule. Rääkige rahulikult ja püüdke hästi läbi saada. Ka meie endiselt püüame ärimehega sõbralikke suhteid hoida. Pea meeles, sina oled oluline. Sinu visioon on oluline. Alati muidugi ei lõpe kõik hästi ja alati ei saa me olla meeldivad. Aga sa saad vaadata üle ennast väärtustava käitumise.