Kui kuuled kedagi ütlemas, et eestlased on töökas rahvas. Või kui räägid kellelegi, et oled millegi kallal suure töö ära teinud, siis kas sa tunned uhkust enda üle.  Mina olen seda tundnud, kui olen kedagi kuulnud rääkimas. Töö võrdub väärtus tihti meie jaoks.

Mõtlesin nii kuni nüüd viimase ajani. Miks nii? Tõekspidamistega aga on nii, et mingi maani nad teenivad sind ja ühel hetkel enam mitte. 

Mina kasvasin samamoodi tõsises eestluse vaimus, et kui midagi tahan saada, siis pean sellega ise hakkama saama. Ma pidasin end üksikuks hundiks ja olin uhke selle üle, et sain ise kõigega hakkama. Kui keegi ütles: “Oii, Liina on väga töökas.” Siis ma olin väga kõrvust tõstetud. 

Piirav uskumus

Mis see aga oli? See on aga üks piiravamaid uskumusi, et saavutada karjääris edu ja luua enda ellu jõukust. Uskumus, et töö võrdub väärtus. Me väärtustame ennast selle järgi kui palju me tööd teeme. Ja mida rohkem me ise tehtud töö läbi saavutame, seda uhkemad me oleme. 

Uksumus taksitab meid

See maksab meile kätte siis kui soovime teatud tasemelt elus järgmisele liikuda. Karjääris edasi liikumiseks pead asuma kasutama teiste abi ja seda samamoodi ka jõukuse loomisel. Siin nüüd ongi koht, kus iseendal ees seisame. Mina olen täna selles kohas. 

Kuidas ma seisan endal ees?

Eelmisel nädalal kirjutasin sellest, kuidas me ei võta vastu enda visiooni. Meil on seda raske teha. Minul on aeg võtta omaks ja tunnustada enda tugevusi. Nendeks on visiooni loomine, võimaluste leidmine ja sealjuures teiste toetamine, kes neid asju ellu viivad. Ma aga ei väärtusta ennast kui mina ise neid asju ellu ei vii. See on väga tihedalt seotud uskumusega, et töö võrdub väärtus. 

Igapäev kui mul on vaba mõtte moment, siis ma mõtlen selle peale, et kuidas saan aksepteerida iseennast juhina, visionääri ja liidrina, kes teisi toetab. Tegelen sellega praegu igapäev. Ma tean, et ma ei jõua edasi, kui ma seda vastu ei võta. Ma jään sellele samale tasemele ega liigu edasi. 

Ära seisa endal ees

Küsi, kus sina endal tee peal ees seisad. Vaata, kas oled ka hirmasti uhke, mida sa ise teed. Aga tegelikult oled lihtsalt sõltuvuses sellest emotsioonist ja ei liigu oma elus edasi sinna kuhu unistad. 

Juhtide suur töö ongi visiooni ellu kutsumine ja hoidmine inimestes, kes tema juures töötavad. See on üks väljakutsuvamaid ülesandeid. Minu asutus kõigile juhtidele.

Me saame kasvada. Lase lahti sellest, et möödad enda väärtust töö järgi. Usu, sul on palju suuremad väärtused. Sa pead õppima tundma oma loomupäraseod tugevusi, mitte neid, mida oled juurde õppinud. Raske on enda vastuvõtmine ja lubad olla endale see, kes sa oled. Ja väärtusta ennast iseenda pärast, mitte millegi muu pärast.