Need 7 levinud rahauskumust võivad olla sinu rahaga seotud vaevuste põhjustajaks. Rahauskumused võivad raha loomisel olla toetavad või sind piiravad. Alateadlikud rahauskumused on ka põhjuseks, miks reeglina vaeste lapsed jäävad vaeseks, keskklassi lapsed keskklassi ja rikaste lapsed rikkaks.

Siin on 7 levinud rahauskumust, mis ei lase vaese ja keskklassi inimestel tõelist jõukust koguda.

1. Raha on piiratud ressurss.

Valdav osa inimkonnast elab pidevas hirmus, et raha saab otsa. Et seda on piiratud kogus ja kusagilt juurde saada on seda pea võimatu. Seda ei jagu kõigile ja kui üks saab rohkem, siis teine jääb ilma või saab vähem.

Kas sina oled kunagi oma vanematelt kuulnud väljendit: “Raha ei kasva puu otsas”? See on otsene viide sellele, et see ei ole taastuv ressurss mis tuleb juurde. Aga võtame selle sama väljendi “Raha ei kasva puu otsas” – mis kasvab puu otsas? Näiteks õunad.. Õuntest on võimalik teha mahla, kooki, veini, moosi jne.. kas seda on võimalik rahaks teha? On küll.

Seega raha ei ole kuidagi piiratud. Vaja on avatud mõtlemist, et seda raha teha.

2. Aeg = raha

Taaskord üks väga piiratud mõtlemine, mis hoiab keskklassi seal kus ta on, on uskumus, et ma pean panustama oma aega selleks, et saada vastu raha. Sellepärast me kuuleme põhjendusi, et ma ei saa rohkem raha teha, sest mul ei ole aega. Meil kõigil on ööpäevas 24h. Jõukad inimesed aga teavad, et raha kasvatamiseks ei pea ma ise panustama oma aega. Jällegi ma pean olema avatud mõtlemisega, et kasutada näiteks teiste (tarkade, tublide ja osavate) inimeste abi, et luua rohkem raha. Kui mul on juba raha rohkem saan oma olemasolevat raha kasutada, et luua veel rohkem raha.

3. Raha tuleb raske vaevaga ehk töö=väärtus

Alles hiljuti vaatasin ma filmi “Eesti matus” ja tundsin seal ära väga sügavalt juurdunud mustri Eestlaste seas (ka minus endas), et kui oluline on meie jaoks töö tegemine. Me mõõdame enda väärtust selle järgi kui palju ja kui rasket tööd me teeme. Ka filmis vana isa (kelle matuseid peeti) tunnustati takka järgi selle järgi kui palju ta tööd tegi. Ta oleks võinud elada veel palju aastaid, aga ei – töö on tähtsam.

Kui meid väärtustatakse (lähedased tunnustavad ja jagavad meile selle eest armastus ja peavad meist seetõttu lugu) selle järgi kui palju ja rasket vaeva me näeme, siis on raske sellest loobuda. Keegi meist ei taha kuulda oma lähedastelt väljendit, et “mille üle sa kurdad, sul kõik olemas ja raha tuleb niisama”. Me tahame oma lähedaste armastust ja sellepärast oleme ka selles lõksus, et armastus tuleb siis kui teen rasket tööd. See mis kergelt tulnud – seda ei tunnusta keegi.

Sama on rahaga, kui me ei tee “veri ninast väljas” tööd, peaaegu nõrkemiseni, siis tunneme me, et me ei ole väärt ka raha – Sest meis räägib uskumus, et “raha (ehk tunnustus) tuleb ju vaid neile kes on tublid ja näevad vaeva.”

4. Raha tegemiseks on raha vaja.

Kust tuleb raha? Vastuseks on, et raha tuleb meile läbi teiste inimeste. Sa ei pea ise omama raha selleks, et luua ja kasvatada raha. Loo inimestele väärtust ja saad ka tasustatud. Olgu nendeks inimesteks siis naabrid, kliendid, koostööpartnerid või investorid. Võti raha tegemiseks on olla avatud mõtlemisega, ümbritseda ennast õigete inimestega ja otsida võimalusi väärtuse loomiseks. Küsi endalt pidevalt “Kuidas mina saan aidata?” Kui sinu vastuseks on, et ei tea või ei saagi, siis tuleb tegeleda eneseväärtustamise (ja seajuures enesekindluse) küsimustega kõigepealt.

5. Raha pole oluline.

Inimeste seas kuuleb palju väljendit, et “raha pole oluline” või ka et “raha ei tee õnnelikuks”. Ka “raha pole kõige tähtsam”. Arusaadavalt on neid väljendeid meile maast madalast sisendatud, et me ei jääks ilma muudest rõõmudest, mida elul pakkuda on. Ja paratamatult mängib siin ka rolli kohe järgnev uskumus selles 7 levinud rahauskumust nimekirjas.

Nendel inimestel (eelkõige lähedastel), kes on püüdnud meile selgeks teha, et raha pole oluline, on olnud hirm, et me muutume raha ihalduse tõttu kuidagi halvaks inimeseks. Kahjuks või õnneks on aga nii, et tänapäeval mängib raha inimese elus olulist rolli. Tänu rahale saavad meie lapsed hea hariduse, tänu rahale on meil arstiabi, tänu rahale on vanemateta lastel kodu jne jne. Raha on loonud ja loob endiselt palju võimalusi, mille läbi head teha.

6. Raha korrumpeerib inimest. Raha on kurjajuur. Raha teeb ahneks ja ülbeks.

Pole ime, et paljud meist väldivad jõukust, sest läbi multifilmide, seriaalide, filmide ja avaliku meedia tehakse meile maast madalast selgeks see, et need kellel on raha on ka halvad inimesed. Kõige tüüpilisemad kangelasfilmid demonstreerivad meile, et vaesed orvud on need kes võitlevad headuse eest, korruptsiooni, vägivalla jms vastu. Kogu seda nn halba korraldavad, aga tihti jõukad tegelased.  Kes meist tahaks vabatahtlikult halvaks hakata või põlualuseks saada? Parem väldime alateadlikult jõukust, et seda vältida.

Tegelikkus on see, et raha ainult võimendab seda inimest, kes rahaga majandab. See kes on seestpoolt halb juba vaesena on seda veel võimsamalt rikkana. Ja ka see kes on seestpoolt hea vaesena on hea veel võimsamalt rikkana. Rahaga saab teha palju kurja, aga ka väga palju head. See on igaühe enda otsustada mida ta tahab luua – kas headust või kurja.

7. Rikastel puuduvad sügavad, lähedased suhted.

On levinud hirm, et kui ma olen rikas siis inimesed tahavad minuga aega veeta vaid sellepärast, et ma olen rikas. Teine asi siin on seotud aeg= raha uskumusega.  Et kui ma olen rikas või loon rikkust, siis mul ei ole aega, et panustada oma lähisuhetesse ja suhted lähevad sassi.

Sarnaselt eelmise uskumusega, kus raha muudab inimesed halvaks, on ka selle uskumuse puhul tegemist inimese enda olemusega. Ka rikastel on väga lähedasi toetavaid suhteid, sest vaatamata sellele, et ta on rikas, on ta ka inimesena väga meeldiv inimene kelle seltskonnas viibida. Ja kindlasti on ka neid kellel puuduvad lähedased suhted, sest keegi lihtsalt inimese enda pärast ei taha temaga suhelda v.a põhjusel, et ta on jõukas ja temaga suheldakse ootuste tõttu.

 

Milline on sind enim piirav rahauskumus?