Minuni on viimasel ajal jõudnud teema, et mis on õnne saladus? Lihtne vastus, õnneks on vaja julgust. Mis on see, mis teeb inimesed õnnelikuks? Mina ütlen ainult oma kogemusest, et inimene saab olla õnnelik ainult siis, kui ta läheb oma südame järgi.

Mida on vaja, et minna südame järgi?

Õnneks on vaja julgust. Vaadake, lapsed mingis vanuses ei lase ennast millegil nii öelda hirmutada. Nad teevad ja proovivad kõike, ehk nad teevad, siis seda, mida tahavad. Mingis vanuses see muutub ja hakkab tekkima filter, et enam ei sobi ja ta ei julge. Aga näiteks kasvõi see, et laps räägiks vanematele päriselt, mida ta teha soovib, siis see nõuab julgust. Puberteedieas näiteks  on tõeliseks julguseks näidata välja oma tundeid ja haavatavust vastassugupoolele. Või minna, kas kohvikus või ööklubis, see üks meeldiv inimene välja kutsuda. 

Julgust on erinevat

See võib olla näiteks abikaasaga teie suhte küsimuste arutamine. Julgus küsida abikaasalt, mis teda päriselt õnnelikuks teeb. Julgus oma lapsele tunnistada oma vigu, näidata end haavatavana. Üks kõige raskemaid asju on olla haavatav, sest meil on hirmud. Hirm selle ees, et mida inimesed meist arvavad, mida lähedased meist mõtlevad.

Üks väga suur julgus on võtta ette asju, mida tahaksime teha ja need päriselt ära teha. Näiteks, mina võtsin ette väga suure sammu oma elus ja hakkasin kinnisvara investoriks. Sealjuures näidata teile oma haavatavust, sest mind on kasvatatud, et selliste asjadega ei tohiks esineda. Jõukust peab varjama jne.

Mina aga ei saa teisiti kui näidata seda kõike välja. Ma olen oma elus läbi teinud selle, et kui ma oma südame järgi ei tegutse jään väga haigeks. Ja kui mõtlen sellele, et kui olen vanem ja oma surivoodil elule järele mõtlen, et ei jääks midagi kripeldama. See mõte, et midagi jääb kripeldama, ei lähe minu jaoks kuidagi. Sellepärast ma lähen ja teen.

Mis on julgus ja kust see tuleb?

Mõnele on julgus kodust emapiimaga kaasa antud. Tõenäoliselt on minule seda mingil määral ka kodust kaasa antud. AGA – siin mängib palju suuremat rolli töö iseendaga. Mina teen väga palju tööd iseendaga, olen seda teinud juba üle 10 aasta. 

Julgus tuleb sellest, et ma usun iseendasse. Mul on enesekindlust, et saan hakkama. Julgus tuleb ka sellest, et kui asjad ei lähegi nii nagu ma tahtsin, siis lasen sellest lahti. See on okei ja sellest ei ole midagi. Ma ei karda, mida teised arvavad. Nemad on teised ja mina olen mina.

Julgus tuleb enesearmastusest ja enese väärtustamisest. Minul oli eneseväärtustamine väga madal, mistõttu ei julgenud ma näiteks suhetes ennast väga väljendada. Oli kohti, kus olin julgem, näiteks kui oli vaja mingit ideest kellelegi rääkida. Aga mis puudutas suhteid, siis ma absoluutselt ei julgenud iseenda eest seista. 

Tähtis on õppida

Täna olen ma selles julguse osas oma maailma heas mõttes pea peale pööranud. Selle taga on suur töö iseendaga. Kui sulle ei ole kodust kaasa antud julgust, eneseväärtustamist, siis tea, et see ei ole midagi, mis peab lõpuni nii olema. Tea, et sinu võimuses on seda muuta. Sina saad õppida iseennast armastama. Ka seda teha on suur julgus.

Palju aastaid tagasi kui ma juba õppisin ja planeerisin uusi õpinguid küsis minu sõber minult  “Kuule, Liina, sa ära ka lõpetad seda õppimist, kaua sa õpid?”. Ma ütlesin talle “Ma ei tea”.  Täna ütlen aga, et mitte kunagi. Seda põhjusel, et õnneks on vaja õppida.

Miks õppida?

Aga just sellepärast, et käia oma südame järgi, selleks on vaja õppida. Teadlikkus eelkõige minust endast, tõstab minu eneseväärtust, enesearmastust. Alles siis olen valmis nendeks suurteks unistusteks, mis mul siis on.

Täna vahetades mõtteid elutreeneri Kai Ojaga, tõi Kai välja selle, et näiteks see minu kinnisvara investoriks saamine sai juhtuda alles praegu just sellepärast, et kasvatasin oma teadlikkust. Teadlikkusega kasvatasin oma eneseväärtust ja nüüd tunnen, et olen selle vääriline. Varem ei jõudnud ma selleni, sest tundsin, et ma ei ole selleks piisav.

Ma õpin, arendan, käin coachide juures, võtan koolitusprogramme – endiselt ma panen mitmeid tuhandeid eurosid iseenda arendamisse. Olgu selleks siis turundus- või enesearengukoolitus. Ma teen seda, sest ma näen täna, et see toob mulle aina kõrgemaid tulemusi. 

Pea siis meeles, et õnneks on vaja kahte asja – julgust ja õppida.