Kas sinul on ka nii, et kui keegi ütleb, et elus tulemusi tuua, pead sa rohkem väärtust looma, rohkem töötama, siis sa tunned, et tahaks oksele hakata. Meil kõigil on 24 tundi ja noh palju siis võib teha. Tunnen ennast juba niigi nagu tühjaks pigistatud sidrun. Sa ei ole siin aga üksi, ka mina tunnen ennast vahel nii. Aga kuidas siis efektiivsemalt tegutseda?

Jõukus ja rikkus ei pea tulema raskelt

Me kõik tahame elada mõnusalt voolavuses ja nagu minu vanem tütar tahab öelda, siis elu peab chill olema. Aga selleks ei pea tegelikult rohkem andma. Meile on lihtsalt sissekodeeritud arusaam, et igasugune rikkus ja jõukus tuleb ilge vaevaga. Paraku teeb see vaev meid ainult katki. See ei tee meist kedagi õnnelikumaks. Rohkem anda tähendab tegelikult seda, et pead ise oma efektiivsem. 

Mida tähendab olla efektiivsem?

Efektiivsus tähendab seda, et me ei pea tegema kõike ise. Me võime tuua tulu ka läbi teiste inimeste. Samal ajal võidavad sellest ka teised, siinkohal ei mõtle ma kellegi ära kasutamist. Efektiivsemalt töötamiseks võid sa näiteks delegeerida oma ülesandeid. Anna ära neid ülesandeid, mis ei ole just sinu lemmikud, mis sul võib olla nii hästi välja ei tule. Variandiks on ka kasutada ära tehnoloogiat, mis aitab sul asju automatiseerida ja ise vähem teha. Ja selleks, et saaksid ülesandeid delegeerida ei pea sul olema suurt oma ettevõtet. Sa saad seda teha ka oma meeskonnas, kus töötad. Vaata endale ausalt otsa, miks ma olen ülekoormatud. Miks ma ei suuda rohkem anda?

Miks me üldse koormame ennast üle?

Nagu ma ka varem olen öelnud, siis inimeste üks suurimaid vajadusi on olla armastatud. Üks asi on see, et me arvame, et kui me ei tee üht või teist asja, siis meid ei armastata. Me kuhjame ennast ka ülesannetega vahel üle, sest me ei ütle EI. Näiteks tööl tuleb ülemus ja küsib “Kuule, kas saad ühe asja ära teha” ja me muidugi ütleme: “Jaa, ma teen ära selle”. Me väldime ei ütlemist, sest kardame, et siis me ei ole vastu võetud. Ja seda püüame elu eest vältida.

Teine asi, miks kuhjame ennast üle on see, et kui me ise ei tee, siis kardame kaotada kontrolli. Me ei usalda teisi. Kolmandaks on veel see, et kui annamegi midagi käest, siis meil tekib tühi tunne, et mis ma siis nüüd teen. Mida mina siis üldse väärt olen kui ma seda ei tee.

Ehk siis me ei võtagi vastu seda kergemat elu, sest arvame, et kui ma ei näe vaeva, siis ma justkui ei olegi väärt paremat elukvaliteeti. Ja siis oleme lõksus, saboteerime iseennast.

Mõtle läbi, mida saad teha efektiivsemalt

Vaata, kus saad tegutseda efektiivsemalt. Näiteks vaata üle oma päevaplaan, millele sinu aeg kulub. Kui sul on eesmärgid, mida soovid täita. Vaata näiteks tagantjärgi, et kui palju sa eile tegid, et selle eesmärgini jõuda. Pane kasvõi tund-tunnilt kirja, mida sa tegid. See on sulle hea peegel. Vaata ka kuhu läheb sinu aeg. Väga tihti läheb meie aeg, kas teiste teenimisele või oma emotsioonidele allumisele. Need aga ei too meile tulemusi, mida tahaksime. 

Vaata üle kohad, kus saaksid tegutseda efektiivsemalt. Kus saaksid ülesandeid delegeerida. Pea ka meeles, et see ei tee sinust kehva inimest kui sa ülesandeid delegeerid. See, et sa teed vähem see toob sulle tulemusi. Sa ei pea tundma seda raskust, et kui näen vaeva, siis ma olen tubli inimene. Lase sellest lahti. Andes ülesandeid ära ja lastes raskusest lahti, tekib sinus see loovus ja energia, et luua rohkem väärtust. 

Kuidas delegeeritud ülesanded teistele väärtust loovad?

Pea meeles, et kõik võidavad sellest sinu ümber. Näiteks kolleeg või alluv, kellele ülesande annad võidab ka sellest. Ta saab ülesande, mida talle meeldib teha või tekib tal hoopis võimalus lisaraha teenida. Ja nemad tunnevad ennast hästi, sest nad saavad sind aidata. Olin suvel enesearengu festivalil ja seal küsis esineja rahvalt küsimusi. Üheks küsimuseks oli “Tõstke palun käsi, kes tahab teisi aidata?”  Ja ma märkasin, et peaaegu kõik tõstsid käe. Siis ta aga küsis “Tõstke käsi, kellele meeldib abi küsida?”. Ja neid käsi oli väga vähe. Ehk siis meile kõigile meeldib aidata, aga me ei taha abi küsida. Ainult teisi aidates me põleme läbi. Abi küsimine on üks suur julgus ja tugevus. Ja sellega saad sina aidata ka teisi. Me kõik oleme õnnelikumad kui saame teisi aidata. 

Vaata enda ülesandeid ja eesmärke ning mõtle, kuidas saad sina efektiivsemalt tegutseda.