Mida teha kui tundub, et asjad kuhjuvad üle pea. Tihti valdab meid selline tunne, mille kohta inglise keeles väga hea sõna on overwhelming. Ja seda paraku mitte just heas mõttes. 

Kui minul tekib tunne, et nii palju on teha ja ma ei jõua kuidagi asjadega valmis ning kõik kuhjub, siis lähen oma baasvajaduste või -soovide juurde. Sean paika fookuse, mida ma päriselt vajan või tahan.

Millest tuleb kuhjumise tunne?

Vahel võib see selline kuhjumise tunne või liigsest nõudlikkusest enda vastu tekitada kuhjumise tunde. Kuid tegelikult tuleb see hoopis sellest, et meie baas ehk alusvajadused on kõikuma löönud. Me pigem jookseme selle järgi, kuidas emotsionaalselt teiste silmis hea välja näha, aga me ei mõtle, mis meie enda jaoks päriselt oluline on.

Mõtle enda isiklikele vajadustele

Just ka siis kui töö tundub kuhjuvat, nagu meil kõigil aeg-ajalt tegelikult kuhjuvad asjad. Mina vaatan selles osas tavaliselt kaugemale kui lihtsalt töö. Kui minu isiklikud vajadused on katmata, siis ma ei suuda ka tööl anda nii palju kui ma tahaksin, saaksin ja võiksin. 

Vahel kuhjuvad kõik asjad just sellepärast, et ma pole iseenda jaoks saanud aega. Näiteks ma olen tahtnud olla paar tundi iseendaga. Minul väga tekib kuhjumise tunne, kui ma pole saanud kirjutada päevikut, et endas selgust saada.

Teinekord mõjutab aga see, kas minu suhted on korras. Minu baasvajadusse kuuluvad ka suhted. Kui mul ei ole kõik suhted korras, siis see neelab igapäev minult energiat ja aega, kuna ma mõtlen pidevalt sellele probleemile. Näiteks minu tütrel on koolis mured ja see peegeldub koju. Ja meil tekib seal selles mõttes konflikt, et mina tahan talle mingeid oma mõtteid pähe panna, millega ta saaks olukorda parandada. Tema aga ei saa minust aru veel nõnda ja mõtleb, et ma riidlen temaga. Ja kogu see situatsioon häirib mind. Ma mõtlen koguaeg alateadlikult ka, et kuidas seda olukorda lahendada nii, et kõik osapooled oleksid õnnelikud.

Samas võib see olla ka midagi pikaajalisemat, mis mind häirib. Näiteks olen tahtnud endale autot, aga ma pole leidnud seda ja endiselt ma olen selles situatsioonis ja mõtlen sellele kogu aeg.

Sama ka töös, on mingi ülesanne, mida tahan ära teha, aga ma ei ole enda vastu aus ja ei tee seda ära. Selle asemel lükkan edasi ning teen ära hoopis teisi ülesandeid, mis pole nii olulised.

Kirjuta välja – Mida sa päriselt tahad?

Mina siis selleks, et kuhjumine lõpeks ja saaksin asjad tehtud, võtan paberi ja pastaka. Ja ma kirjutan välja, mida ma päriselt tahan. Ma kirjutangi: “ma tahan, et mul oleks see..”, “ma tahan, et mu suhted on sellised…”, “ma tahan olla iseendaga”, “ma tahan võtta puhkust”.  Ja järgmiseks sammuks on tegutsemine. 

Keskendus sellele, mis on sinu jaoks tähtis

Keskendu neile asjadele, mis on sulle olulised. Kui sa keskendud igapäeva virr-varrile, kus sa koguaeg “ma pean” stiilis asju teed. Sealjuures koguaeg teiste heaolu järgi jooksed, siis sa kaod sinna ära. Ja seal tekib kiirelt see, et ei ole sina rahul ning ei too see ka teistele mingit kasu.

Kui oled enda jaoks välja kirjutanud, mis on sinu jaoks oluline, siis tee need asjad ära. Muidu jäävad need asjad sind kummitama ja kui need kummitavad, siis see võtab ära nii palju energiat. Ja kui sinus ei ole energiat, siis sa ei saa ka endast väljaspool kõike, näiteks tööl. 

Veel üks põhjus, miks me kaome ära ja jookseme “ma pean” järgi. See on soov olla tore ja meeldiv. Aga sellega kaevame ennast ainult sügavamale ja asjad kuhjuvad veel enam.

Kui sa tunned, et asjad kuhjuvad üle pea. Mine tagasi oma baasvajaduste juurde. Tee need asjad ära, et oleksid jälle täidetud ja õnnelik. Siis saad panustada ka väljapoole.