Kas sa oled kuulnud väljendit, et inimene on oma harjumuste ori? Mida rohkem aeg edasi, seda rohkem olen ma hakanud sellele mõtlema. Eks see on ikka nii, et meie igapäevased tegevused toovad meie ellu need tulemused mis meil on. Kui tahame, et meie elus midagi muuta, siis peame oma tegevusi muutma, et tekiksid uued harjumused neid tegevusi teha.

Tead ju küll, kui tahad olla tervem ja füüsiliselt paremas vormis, peaks muutma oma toitumise ja liikumisharjumusi. Lihtne ju. Aga tegelikus… paljudel meist on väga raske uusi harjumusi omaks võtta.

Me kõik teame, mida on vaja teha selleks, et meie elukvaliteet paremaks muutuks. Miks me siis neid asju ei tee? Nii nagu mina, oled ka ilmselt sina alustanud teist moodi tegutsemisega, et midagi oma elus muuta. Tahtejõuga oled ehk tubli perioodi ka teisiti käitunud kui muidu, kuid varem või hiljem oled taibanud, et oled vanas harjumuspärases kohas oma eluga tagasi?

Mina olen terve oma elu püüdnud muuta oma liikumise harjumusi. On aegu, kus ma “võtan ennast kätte” ja hakkan tublisti trenni tegema. Ja siis paari kuu möödudes olen ma samas kohas tagasi kus ma olin. Ma mõtlesin alati miks? Miks ma ei suuda omale uut harjumust, et liikumine on minu elu üks normaalne osa, omaks võtta? Et see tuleks mul nii loomulikult nagu harjumus mitte liikuda.

Ma proovisin ka teadust. Oled ehk ka kuulnud, et uue harjumuse loomiseks kulub 30-90 päeva (30-90, sest see info on erinev). Ma olen tahtejõuga proovinud neid harjumusi muuta korduvalt. Ka kauem kui 90 päeva, aga ikka ja jälle avastan ennast vanast kohast. Ma saan täiesti aru, miks inimesed alla annavad ja ühel hetkel enam ei proovigi, sest kõike on justkui juba proovitud.

Aga ma olen selline jäärapäine, et enne ei jäta kui asjadest aru ei saa ja oma tahtmist ei saa. Nii ma siis olen edasi proovinud. Kuni jõudsin tulemuseni. Mis tõi mulle selle muutuse? Mõtlemine.

 

Mõistus kontrollib sinu käitumist

Inimene on selline kummaline olend, et ta teeb reeglina neid asju, mis talle meeldivad või kus ta tunneb ennast mugavalt ja turvaliselt, isegi siis kui ta teab, et see on tegelikult talle võibolla halb. Noh võtame näiteks hamburgeri söömise. Kui seda pidevalt süüa, siis see ei mõju meile hästi. Ometigi on hamburger üks populaarsemaid eineid maailmas.

Me tegutseme pidevalt ennast hävitavalt, sest meie mõistus ütleb meile, et “ma tean küll, et see pole mulle hea, ja et see põhjustab mulle ebameeldivusi ja pärast olen s%!as olukorras, aga see on nii maitsev ja pealegi on see minu s%!t olukord ja mulle tuttav, seega ma ei karda seda.”

Samas kui me tahame muuta oma elukvaliteeti, antud näite puhul siis võiksime süüa palju värsket juur- ja puuvilja ning köögivilju. Sellisel juhul meie mõistus ütleb “ma pean seda tegema, sest nii tehakse kui ma tahan muutust, mis siis, et mulle see tegelikult ei meeldi.”

Hakka märkama kuidas sina oma tegevustesse suhtud? Kas sa ütled ka mõttes igakord (vahel isegi kõva häälega) burgerit süües, et “ohh kui hea see on.” Või, et “tahaks seda head burgerit?” Mida sa mõtled samal ajal sellest uuest harjumusest, mida sa tahaksid omale tekitada?

Rohkem isegi kui me arvata oskame kontrollib meie mõistus (loe alateadvus) meie käitumist. Omaala spetsialistide sõnul isegi 95-99%.

Nüüd tasuks endalt küsida, et mida mõtlevad need inimesed, kes on omandanud selle heaolu ja need harjumused, mis tagavad sellise heaolu mida sina tahad.

Mida mõtlevad need inimesed, kes pidevalt liiguvad ja on aktiivsed? Mida mõtlevad need inimesed, kes toituvad tervislikult? Mida mõtlevad need inimesed, kes eesmärkide nimel tööd teevad? Mida mõtlevad need inimesed, kes oskavad hästi raha teha ja seda kasvatada? Valdavalt on vastus, see, et neile meeldib seda teha ja nad tunnevad ennast neid asju tehes hästi.

 

Loo kestvaid harjumusi

Kui sa suudad omandada tõekspidamised, et sulle päriselt ka meeldib liikuda ja sporti teha, et sulle päriselt ka meeldib köögivilju süüa, et sulle meeldib eesmärkide nimel tööd teha ning sa tunned ennast raha omades ja seda juhtides enesekindlalt ja hästi, alles siis hakkab sinu elus toimuma muutus.

Niikaua kuni sa oled mõtteviisiga, et “ma pean seda tegema,” ei jää kahjuks tahtejõu pealt loodud uued harjumused kestma. Selleks, et uued harjumused jääksid kestma peaksid veenma oma mõistust, et sulle meeldib seda teha ja millega kaasneb hea tunne, sest su mõistus paneb sind vabatahtlikult tegema neid asju mis sulle meeldib, millega sa ennast hästi ja turvaliselt tunned.

Kui sa tahad päriselt tuua muutusi oma ellu nii, et uued harjumused ka kestma jääksid, siis sa teed seda endiselt tahtejõu pealt esialgu, aga sa teed seda lisaks ka teadlikult mõtteid suunates. Sinu mõtted loovad tundeid ja tunded panevad sind tegutsema ning tegutsemine toob lõpuks tulemused. Vaata skeemi, mille esialgseks autoriks on Pob Proctor.

Harjumuste-muutmine

 

 

Kuidas panna ennast uskuma, et sulle meeldib neid asju teha?

Kui sa oled otsustanud uue harjumuse oma ellu tuua, siis hakka seda tegema nii nagu sa tavaliselt teed. Seejärel seda tegevust tehes võta appi oma teadlikkus ja teadlikult vali mõtteid, mida sa seda uut harjumust tehes mõtled ja seejärel tunned.

Näiteks kui sa tahaksid hakata käima metsas jooksmas või kõndimas. Siis tee nii:

  • Mine metsa jooksma (tahtejõuga, sest sa tahad muutust)
  • Jooksmise ajal mõtle teadlikult, mis sulle jooksmise ajal kõige rohkem meeldib (kuuled linnulaulu, saad värsket õhku, meeldib kuidas sa jaksad joosta, tunnustad ennast ettevõtlikuse eest, näed progressi jne). Leia endale jooksmise juures positiivseid asju. Kui leiad veel hea TUNDE on väga hästi.
  • Kui oled jooksmise ära lõpetanud, siis pane tähele teadlikult kui hästi su keha ennast tunneb. Teadlikult pööra sellele heale tundele tähelepanu, mis tuleb liikumisest. Ole selles tundes.

NB! Kui sul juhtub olema, et pingutasid pisut üle ja tunned vere maitset suus või hingeldad nii, et jalust nõrk, siis puhka hetk ja lase see mööda kuni saavutad hea tunde. Sa võid ka sisendada endale, et joosta on väga mõnus, aga ma lihtsalt pingutasin üle hetkeks (tähtis, et sa ei hakka siis sisendama endale, et näe kui raske, paha ja ebameeldiv jooksmine on) ja luban endal puhata.

  • Käi ära pesemas ja pane tähele kui hästi sa siis ennast tunned, värske, (pea)selge ja puhtana.
  • Korda seda protsessi iga kord kui lähed jooksma.

 

Kui sa iga kord harjumust luues sisendad endale (otsid põhjuseid) kui palju sulle see meeldib ja tunned päriselt kui mõnusa tunde see sulle annab. Siis mõne aja möödudes (soovitavalt 66 päeva) hakkad sa seda tegevust igatsema ja taipad, et “näed ma tahan seda teha,” mitte ei tee neid asju enam sellepärast, et sa pead seda tegema. Sinu keha ja mõistus harjub sellega, et sulle see meeldib ja, et see tekitab hea tunde ning tegevus järgneb siis juba iseenesest.

 

Kõik asjad mida sa mingil põhjusel teha ei taha, ei oska või ei suuda on enese šabotaaž (ja sinu elu ei muutu), millest saab vabaneda ainult oma mõtteid muutes.

Soovin sulle meeldivat uute harjumuste loomist.