Vabadus on vist inimeste kõige suurem orjus kui nii võib öelda. Aga sa oled vaba nüüd ja praegu!

Minuni jõuavad tihti inimesed väidetega, et ma pean ennem saavutama finantsvabaduse ja siis saan hakata elu nautima. Või ma pean ennem ära maksma laenu ja siis ma saan olla ning teha seda, mida soovin. Seda on ausalt öeldes kurb vaadata. Ma ise olen ka selles olukorras olnud. Mõtlesin samamoodi, et ma pean näiteks kinnisvaraga saavutama mingi konkreetse taseme ja alles siis saan hakata elama, st tegema neid asju mida päriselt teha tahan.

Tänaseks, läbi raskete õppetundide ja ka oma tervisega riskides, olen jõudnud arusaamisele, et olen vaba nüüd ja praegu. Pean seda vaid endale lubama. Tervis oli minu jaoks üheks äratuskellaks, mis ütles, et “Kuule, Liina, nii ei saa!”. Täna küsin neilt, kes minu juurde jõuavad väidetega, et ma pean enne ja siis…aga milleks oodata? Miks sa ootad? Miks mitte elada juba täna, kohe siin ja praegu. Me elamu ju vaid ühe korra. Elu peab olema nauding ja nautida saad sa seda kohe, tehes ka raha asjadega mida päriselt teha tahad.

Mida sa endale ei luba?

Üks harjutus, mida ma soovitan teha on küsida endalt, mis on need pisikesed, mida ma väga tahan teha, aga täna ei luba endal teha? Ehk, mis on need lihtsad asjad, mida ma tahaksin täna teha kui mu kontol oleks miljon eurot. Teen seda harjutust aeg-ajalt ka ise kui rahulolematuse pilv pea kohale tekib. 

Tihti selgub, et asjad, mida siis teha tahame on väga lihtsad tegevused, mis tegelikult ei nõua isegi peaaegu üldse finantskapitali. Need on – ma tahan hommikul sisse magada, ma tahan veeta päeva mere ääres, ma tahan lihtsalt suvalisel hetkel minna loodusesse jalutama, ma tahan käia Pärnus, ma tahaks minna hobustega seiklema. 

Ja siis jõuame selleni, et oot, oot, mis see tõeline vabadus on. Ja miks me selle koguaeg edasi lükkame? Väites, et “ma pean ennem”.

Küsi – “Kuidas saab?”

Tegelikult ainuke asi mis on, ongi siin ja praegu. Ja seda ka sinul. Olenemata, mis olukorras sa oled. Sul on võimalik valida, mida sa oma ajaga peale hakkad. Siit aga tulebki julgus otsustada, julgus lubada endale seda, mida sa päriselt tahad. Näiteks kui ma tahan hommikul sisse magada, siis ma teen nii, et ma saaksin hommikul sisse magada. Ma räägin läbi selleks tegevuseks vajalike osapooltega. Uurin näiteks pereliikmetelts: “Kas saad ise endale võileiva teha?” või “Kas sa saad ise lapse hommikul lasteaeda viia?”. Jah, ka siin on erandlikke olukordi, aga tegelikult o võti selles, et küsid endalt “Kuidas, ma saan?”, selle asemel, et küsida “Kas, ma saan?”. Juba see, kui sa küsid “Kas”, siis mõistusel on väga lihtne öelda “Ei”. Ja sellega on asi lõpetatud. Aga kui sa küsid “Kuidas, ma saan endale seda tegevust lubada?”, siis sinu aju töötab nii kaua kuni tuleb sulle sobiv lahendus.

Võta aega ja tee nimekiri

Pane endale kirja, mis on need pisikesed asjad, mida sa tahad teha. Need võivad olla ka asjad, mida sa saad endale lubada. Näiteks juuksuris käimine, massaažis käimine, lihtsalt riideid shoppata. Ehk siis need asjad, mida sa endale siiamaani ei ole lubanud erinevatel põhjustel. Aga tee see nimekiri ära. Me tihti arvame, et me tahame palju rohkem kui me päriselt tahame. Vaata, mis asjad need on, mille järgi hing igatseb ja siis luba endale seda. Endale neid lihtsaid asju lubades tunned ennast palju rikkamana, palju jõukama ja edukama inimesena.
Mis puudutab looduses käimist, siis seda saame me iga päev teha, siin tuleb lihtsalt minna. 

Ära lükka vabadust edasi, sa saad teha juba täna neid asju, mida sa väga väga tahad teha.