Miks on oluline märgata endas uskumusi ja kuidas märgata endas uskumusi? Esmalt ikka selleks, et meie uskumused ehk see, mis on meie peas kujundab meie elu väljast poolt. Kõik, mis on sinu sees, see peegeldub sulle väljast poolt vastu. Näiteks kui sa usud, et sa ei ole midagi väärt, kas siis head palka, kõrget ametikohta või millest iganes sa unistad. Ja elu peegeldab sulle seda sinu enda uskumust vastu. Olgu selleks siis suhe elukaaslasega või mõne kolleegiga või ei õnnestu sul saada ametikohta, mida sa soovid. Elu peegeldab sellega sulle, et sa ei väärtusta iseennast.

Kuidas märgata endas uskumusi?

Tehnikaid, kuidas märgata enda uskumusi on tegelikult tohutult palju. Minu arvates aga üks lihtsamaid ja sulle nii öelda tasuta on tähele panna, mis vajutab sinu nuppudele. Inglise keeles on selleks sõna trigger. Kui sa reageerid millelegi, siis seal taga on mingi uskumus. Näiteks, kui sulle tuleb tänaval vastu naaber ja kõnnib lihtsalt mööda. Sa reageerid sellele, et “Näed, on ikka mühakas, ei ütle tere ka.” Siis see tähendab seda, et sinul on uskumus, et viisakas inimene teretab.

Ma juhtusin eelmisel nädalal vaatama hommiku terevisiooni ning nägema lõiku, kus härra Helme rääkis energia kriisist. Ta andis selgelt mõista, et praegu toimub tohutu varade ümber kandmine rikastele, et neil oleks veel rohkem. Mainis ka seda, et Eesti Energia võtab meilt raha ära. Ühesõnaga õhutas viha jõukate inimeste vastu. See vajutas minu nuppudele, mõtlesin “Jälle see sama jutt”. Meil räägitakse igal pool meedias –  uudistes, filmides ja ka multifilmides, et jõukad on pahad ja vaesed on need head. Mina oma peas asusin jõukaid kaitsma, et on olemas ju ka väga häid jõukaid inimesi. Selle taga on aga minu hirm, et jõukus on midagi mida peab häbenema. Mina ega ka keegi teine ei taha olla põlatud. Inimese üks suurim vajadus on olla armastatud. Ja kui oleme teistmoodi, keda avalikult tehakse maha, siis ma ei taha olla see põlatud inimene. See omakorda takistab mul oma unistusi ellu viimast. Ja see on uskumus, millega ma tahan tegeleda.

Ehk siis igakord kui sa millelegi reageerid, siis seal taga on mingi sugune uskumus. Ja siin ongi see koht, kus saaksidki mõelda “Näed, ahah, siin saan oma elukvaliteeti parandada.”

Mitte kõikide uskumustega ei pea tegelema

Vaata enda sisse, kas see uskumus teenib sind või mitte. Mis mõttes siis teenib? Mõtle, kas see uskumus toetab sind teel oma unistusteni või eesmärkideni, mida sa soovid. Kui ta aga takistab sind nagu minu hirm, et jõukad inimesed on keegi, kes on põlatud ja mina ei soovi olla põlatud. Aga kui see uskumus teenib sind. Näiteks, kui sa näed kedagi söömas mäki burgerit ja sa oma peas mõtled, et “On ikka nõme inimene, ta ei hoolitse enda eest”. See uskumus, mis selle nupu tööle pani võib hoopis olla sind teeniv. Sest sina ei pane seda rämpstoitu oma kehasse, isegi kui sa vahel väga tahaksid. Kui see uskumus sinu sees sind teenib, siis tee sellega rahu. Ära kritiseeri ennast sellel teemal rohkem ja armasta ennast. Tunnusta ennast, et sul on tõekspidamine, mis sind teenib ning see paneb sind ka ennast rohkem väärtustama ja armastama.