21. sajandi üks kõige suuremaid kahjustusi, mida inimene saab endale stressi tekitamine. Kuidas endale stressi tekitame? Läbi liigse nõudlikkuse enese suhtes. Mina olen selle nõudlikkuse tagajärjel kaotanud kahjuks endale väga lähedase inimese. Nõudlikkus iseenda suhtes põhjustab meile erinevaid haigusi ja ka väga raskeid haigusi. Me kõik küll lahkume ühel hetkel, aga vahel viivad meid võib olla pisut liiga vara ära rasked haigused, mida me endale ka ise tekitame.

Endalt nõudmine. Miks me nõuame?

Me nõuame endalt mingeid tegevusi, mis meid üldse võib olla ei teenigi. Ja seda just selles osas, mis puudutab rahulolu. Miks me aga nõuame endalt?

Me nõuame seetõttu, et meile on sisse juuritud teadlik uskumus, et kui me midagi ei tee, siis me ei sobi. Me ei ole piisavalt head, meid ei võeta vastu jne. Selle põhjuseks on ka hirm, et kui me ei tee nii, siis meid ei armastata või ei võeta vastu. Sellest tulenevalt me hakkame nõudma endalt tulemusi, käitumist või mida iganes parajasti peame vajalikuks nõuda. 

Igasuguse nõudmise taga on aga raske energia ja see on hävitav energia, kui seda on liiga palju. Teatud määral nõudlikkust on hea. Kui me ei oleks nõudlikud, siis me näiteks ei oleks heas füüsilises vormis. Või ei oleks sul nii head haridust kui sul praegu on. Samuti kui sa poleks nõudlik ei oleks sul võib olla nii head majanduslikku seisu, kui sul praegu on jne. Ehk siis teatud määral nõudlikkust on tervislik ja vajalik, aga meil kipub seda liiga palju olema.

Perfektsionism

Veel üks põhjus, miks me ei tegutse on perfektsionism. Me pideval nõuame midagi ja siis me tahame, et see oleks perfektne. Sellepärast, et kui ei ole perfektne, siis lapsena saime “riielda” ja nii oleme ka täiskasvanuna kinni selles, et peame olema perfektsed.Täiusliku soovimine lükkab aga asjad edasi. 

Olen lugenud Elon Muski kohta, et ta on väga imperfektne inimene. Ta teeb asju kiirelt ja väga nii öelda “üle jala”. Aga kui suurelt ta asju teeb. Tähtis on tegutsemine. 

Mina tahan ka väga perfektselt asju teha. Näiteks kasvõi nende videotega. Mõtlen tihti, et “Ai, mul ei ole sel nädalal head ideed, millest rääkida” või “ Aaa, kus see asukoht olema peaks, milline see taust on, äkki peaks ikka stuudios tegema ja ennast rohkem sättima”. Samas aga mõtlen, et kui minu mõttest saab vähemalt üks inimene mõtte, et “Ohh, ma ei nõua täna endalt enam rohkem”, siis see juba aitab ja ma tegutsen.

Kuidas vähendada nõudlikkust?

Kõigepealt küsi endalt, miks sa nõuad? Mis on selle taga. Kas selle põhjuseks on näiteks, et ma tahan finantsilist vabadust, head suhet, mida iganes sa tahad. Näiteks ma tahan last saada, aga mul ei õnnestu rasestuda ja siis ma nõuan endalt, et “Oi, mulle meeldib sporti teha, et nüüd ma ei tohiks seda teha, sest äkki see takistab mul rasedaks jääda.” Teinekord aga on see lugu, et kui me ei luba endale seda, mida soovime ja sinna veel nõudlikkus juurde, siis meie keha läheb stressi. Sul kaob see nii öelda mojo ja seetõttu ei õnnestu see, mida sa soovid.

Püüa leida tasakaal. Kui sa nõuad endalt, siis sul peab olema väga selge see, miks sa seda endalt nõuad. Ja ära nõua endalt lõpuni. Kui tunned, et  väsid, siis puhka ja pärast lähed palju produktiivsemalt edasi.

Mina kaotasin oma isa sellele lõputule nõudlikkusele. Tal oli sügav uskumus enda kohta, et kui ta ei ole finantsiliselt ja ettevõtlus alaselt edukas, siis ei ole ta  piisavalt hea inimene. Mind kasvatas ta samas vaimus. Minus kasvas ka see nõudlikkus, kuni jäin raskelt haigeks, saamata aru, miks ma nõuan endalt asju, mida siis nõudsin. Kuniks sain aru, et mul teen seda selleks, et ennast tõestada. Ehk siis me nõuame endalt tihti hoopis selleks, et teistele tõestada, et ma olen piisavalt tubli. Ehk otsime nii öelda tunnustust ja armastust. Armastusega on ikkagi nii, et kui sa ise ennast ei armasta, siis sa ei lõpeta nõudmist mitte kunagi. Ja nii võib see elu sind varem hauda viia.

Minu elamise moto on see, et kui ma olen ühel päeval seal surivoodil, siis ma soovin, et ma ei kahetseks, mitte millegi tegemata jätmist. Ma tahan, et ma oleksin saanud teha kõike mida olen südamest soovinud.

Ära nõua liigselt. Võta ja tee ning ära nõua liigset perfektsionismi. Usu, siis tulevad need asjad, mida sa soovid, et tuleksid.