Tänase idee sain nagu ikka klientidega suheldes. Olen ise ümbritsetud tõstvate inimestega ja ma ei näe võib olla alati neid asju, mida teie näete. Täna jagan mõtteid konfliktsete suhete osas.
Millest tulevad konfliktsed suhted?
Võtame näiteks töökeskkonna. Sa ei saa ju anda endast parimat, kui tunned, et kolleegide vahel niiöelda käärib.
Meil on erinevad väärtused. Meil on teatud tõekspidamised ja teisel inimesel on omad tõekspidamised. Ja kui nende tõekspidamiste vahel tekib konflikt, siis suhted ei laabu.
Näiteks võtame olukorra, kus keegi kirjutab sulle. Sul on kehva päev ja teised tõekspidamised ning enesehinnang ja hetke emotsioon, sa loed seda vastavalt neile. Ja kui sul kipub olema madal enesehinnang ning halb päev, siis võib juhtuda, et sa võtad kirja väga isiklikult. Sealt võib rulluda konflikt.
Mis juhtub?
Sa lähed enesekaitsesse. Ta vajutas oma kirja või sõnumiga, mingisugusele nupule sinus. Sa reageerid sellele ja tööle hakkab sinu automaatne reageering. Tavapäraselt tähendab see enesekaitsesse minekut. Paljude jaoks on parim kaitse rünnak. Me ründame vastu seda teist inimest ja konflikt paisub.
On veel teinegi variant, kuidas reageerida. Saab ka ära põgeneda. Ma eemaldun sellest ja konflikt ei lähe küll suuremaks, aga jätan ka sellega tegelemata.
Kolmaski variant on. Nii öelda suruda alla, peitu pugeda. Oli midagi, aga las ta olla.
Tegelikkuses on need tavalised reaktsioonid ohuolukorras.
Mida saame ise teha?
Mida saame teha, et me ise ei reageeriks. Selleks, et sa ei reageeriks ja ei võtaks neid asju isiklikult pead tegema kõvasti tööd iseenda enesekindlusega. Kui oleme enesekindlad, võtame seda infot kui konstruktiivset kriitikat.
Miks me aga käitume emotsiooni pealt?
Teeme seda seetõttu, et me ei ole enda sees enesekindlad. Me reageerime ja läheme enesekaitsesse.
Kui sa tahad olla inimene, kes lahendab sellised olukorrad rahulikult, siis sa pead tegema endaga tööd. Tööriistad selleks saad minu enesekindluse koolituselt, mille kohta leiad infot siit: https://liinavettik.com/toode/enesekindluse-koolitus-3/
Ka teine inimene reageerib
Tegelikult nii nagu sina, reageerib ka see teine inimene. Kõik kriitika, mis anname välja on tegelikult meie enda sees. Ehk kui keegi ütleb või kirjutab midagi, mis teeb sulle haiget. Võta rahulikult kriitika vastu ja ütle selle andjale aitäh. Saad teha veel seda, et küsid temalt või endalt. Miks ta nii ütles või kirjutas, mis selle taga tegelikult on? Seal taga on tõenäoliselt see, et ta ei saa iseendaga päriselt läbi.
Väljapääs konfliktsetest suhetest
Nüüd, kus sa oled juba teadlikum inimene ja tahad rahumeelselt läbisaada ja tahad, et suhted lõpuks sinu jaoks muutuksid, siis pead hoopis küsima teiselt. Näiteks kuidas tal läheb. Küsi talt, mis juhtus, miks ta nii ütles, kirjutas. Ta ehmatab ära ja võib olla ei taha ta sellest rohkem rääkida, las olla. Peamine on see, et ta ei saa sinult tagasi reaktsiooni emotsiooni pealt.
Kui lähed teda rahulikult abistama, siis teie suhe muutub.
Väärtuste konflikt
Ka väärtuste konfliktis on oluline see rahulikkus. Sa saad aru, et temal on väärtused ja sul on omad väärtused. Arutled temaga või enda sees, miks kellelgi on sellised väärtused nagu nad on. Siin saad sa mõelda, kas jääd oma väärtuste juurde ja arusaama, et see ei ole põhjus, miks minna konflikti. Või mõtled, et okei, tema väärtused on ka päris huvitavad, äkki sobivad need mulle ka.
Ja kui jäädaksegi eri väärtuste juurde on oluline mõelda, kuidas saaks nii, et igaüks jääb enda õiguste ja väärtuste juurde ilma konflikti sattumata.
Sa tahad ennast teostada ja rahulikult olla. Sul ei ole aega nendeks konfliktideks, siis ära mine emotsiooniga kaasa, vaid mõtle teadlikult.
Kui sinu töötajad on konfliktis
Oled juht ja sinu meeskonnas on töötajate vahel konflikt, siis püüa läbi armastuse ja mõistmise olukorda lahendada. Täpselt samamoodi lähed ja küsid, kas saad aidata. Ja loo temas turvatunne ning küsi siis, kuidas näeb tema, et konflikti saab lahendada. Sa saad neid toetada ja aidata.
Kui sa vajad esimest enesekindluse tõstmise boosti, vaata minu videot teemal “Tervenda ennast ise” siin: https://liinavettik.com/tervenda-ennast-ise/