Kuidas enda heaolu kasvatada ja selle õpetamine oma lapsele on teema millega mina viimasel ajal rohkem olen tegelenud. Mina töötan selles osas täna rohkem oma  vanema tütrega, kes täna on 8-aastane. Tahan talle sisendada iseseisvust ja arendada teda sellel suunal. Minu soov on talle anda rohkem vastutust ja süstida temasse enesekindlust, et tema ise on oma õnne sepp.

Meie õnn ei sõltu teistest

Suvel on aeg, kus ta mõtleb sellele, et veeta päevi nii, et igavust poleks ja oleks ikka põnev. Paraku mõtleb ta veel selliselt, et kõik teised inimesed on nende asjadega seotud. Näiteks, kas emme peab aitama, kas issi peab olemas olema, kas on vaja teda vaja viia või tuua kuskilt. Või on need teised lähikondsed, kes peavad tema tegevustega seotud olema. See kõik aga tuleneb sellest, et me kõik sõltume kellestki. Mina aga tahan oma tütrele õpetada seda, et ta ei pea mitte kellestki sõltuma, et olla ise õnnelik.

Ja selleks, et neid ja ka sind suunata õigele rajale mõtlemise osas, siis küsin talt tavaliselt hommikul järgmise küsimuse: Mis on see üks asi, mida sa täna saad teha/teed ära, selleks et sa oleksid õnnelik?

Selle küsimusega annan kogu vastutuse temale. Olgu selleks tegevuseks, mida ta tahab teha, et ennast õnnelikuna tunda, siis näiteks arbuusijäätiste tegemine, poodi pudelite viimine. Seda ikka selleks, et ta ise mõtleks, mida saab ta ise enda õnnelikuks tegemiseks ära teha. Ilma, et ta sõltuks kellestki teisest.

Oleme väga sõltuvad

Kui palju me lükkame teiste kaela? Me ütleme endale, et me ei saa seda teha, sest riik on nõme, majanduslik olukord on kehv, abikaasa tegi miskit, mis ei lähe sinu plaanidega kokku ja nõnda edasi. Me oleme väga sõltuvad teistest. Miks peaksime sõltuma teistest enda heaolu nimel? Meil on endal võimalik teha ennast õnnelikuks. Ja tegelikult oled sa ainuke inimene, kes saab iseennast õnnelikuks teha.

Mina ise olen oma õnne sepp ja kõige suurem võimalus

Küsi endalt, see sama küsimus: Mida ma saan täna ära teha, et olla õnnelik. See võib olla väga väike asi, näiteks üks väike kohvi või oled kaua mõelnud, et tahad endale kleiti osta. Võta see aeg ja mine sinna poodi ja osta endale see kleit. Mida rohkem sa neid asju teed, seda rohkem kasvab sinu enesekindlus ja eneseväärtus. Igapäev ühe väikese asja tegemine muudab sammud enesekindluse ja enese kvaliteedi tõusu suunas. 

Sellega sa näitad endale esiteks, et mina olen oluline, ma olen väärtuslik. Teiseks kasvatad enesekindlust, et ma olen ise võimeline looma heaolu. Mõtle sellele, mis on see üks asi, mis sa teed täna ära, et olla õnnelik ja tee see ära.