Mis on 4 asja mida vajad, et teha raha sellega, mis on südamelähedane? Mina ise olen neid asju rakendanud juba pikalt ning 10 ja peale aastaid tegelenud juurde iseenda arendamisega. 

Tõsine ihalus selle järele

Sul peab olema tõsine soov või isegi ihalus selle asja järele. See peab olema tunne, et ma ei saa ilma selleta. Ehk siis peaksid tundma, et “ma pean saama teha raha sellega, mis on mulle südamelähedane”. Selline kindel siht. 

Mina täna ei kujuta ette, et teeksin raha millegagi, mida mulle ei meeldi teha. Ma ei saa seda teha, mul läheb keha lausa füüsiliselt errorisse. Minu kehas tekib vastuolu  ja mul tekivad tervise probleemid. Minu soov südamelähedast asja teha on lihtsalt nii suur. Ja nii kui ma tunnen, et see ei toida mind enam, siis ma lähen uue asja juurde. 

See puudutab raha tegemist, ka see, mida teile teen on mu südamelähedane asi ning jah, ma teen sellega raha. See on okei, sest mina annan teile ning teie mulle vastu. Ja nii peabki olema, ka sinu puhul peab nii olema. 

Minul aga on neid asju, mis on mulle südamelähedased veel. Mulle meeldib asju ette võtta ja luua. Ma olen hetkel kinnisvaras ja täna ostsin mingisuguse toote näol uut väljundit. Ma olen loonud kunagi T-särgi äri, olnud transpordi äris ja nii edasi. Mul on selles osas väga erinev taust ja raha loomise mõttes on hea, kui meil ongi mitu sissetuleku allikat. 

Number üks asi on see tõsine soov, tõsine iha, seda asja teha, et ilma selleta ei saa. 

Eeldus, et see on sinu jaoks võimalik

Siin ma isegi ei mõtle usku, et jah, see on minu jaoks võimalik. Kuigi usk on kõige alus. Aga sul peab olema eeldus, et see saab sinu elus nii olema, kui see täna veel pole. Minu jaoks on täna ebarealistlik mõelda, et ma ei tee raha sellega, mis on mulle südamelähedane. Ma lähen alati südame järgi. Isegi siis kui mul on hirm, et ma võin lõpetada tänaval. 

Peamine on, et sul oleks eeldus, et teen raha sellega, mis on mulle südamelähedane. Kui sul täna seda eeldust ei ole, siis tööta sellega, et miks see sinu jaoks võimalik ei ole. Või on iha selle asja järele liiga väike, siis sellega tuleb tegeleda.

Sa pead usaldama inimesi

Sa pead julgema küsida abi ja inimesi usaldama. Need on kaks asja ühes. Miks need on olulised? Sest teekonnal südamelähedase asjaga raha tegemiseni tuleb ette oi, oi kui palju takistusi. Ja vajame nende ületamiseks abi. Üksinda neist takistustest läbi pusida on väga raske, oma kogemuse pealt tean. Ja me ei näe enda juures neid asju, mis meid takistavad. Teised näevad neid asju. Kes need teised on? Need on coachid, mentorid, treenerid, koolitajad. Need on need inimesed, kes on juba seal, kuhu sina alles liigud. 

Minu teekond sai alguse juhuslikult, kui sain kokku inimesega, kes küsis minult õigeid küsimusi. Minu soov sealjuures oli siis see, et minu tervis oleks korras. Pärast seda jõudsin coachi juurde, kes aitas mul eneseväärtust tõsta. Sealt edasi jõudsin maailmas erinevate koolitajate ja coachide juurde, kellega tegin kõvasti tööd oma rahauskumuste osas. Seda selleks, et saaksin oma jõukuse taset aina tõsta ja tõsta. Ja minna aina suuremate unistuste järgi. 

Ma ei julgeks täna teha seda, mida kinnisvara maastikul teen. Abikaasaga koos alustasime sel aastal kinnisvaraarendusega. Ma ei oleks neid asju julgenud, kui ma ei oleks teinud tööd endaga, eneseväärtustamise, enesekindluse ja ka rahausukumustega.

Lisaks on veel äri- või karjääri treenerid, kelle juurde minna ja küsida nõu. Usaldada nende nõuandeid, vastavalt enda sisetundele. Ka iseennast on vaja usaldada. 

Me vajame teisi inimesi, et jõuda enda arengus järgmistele tasemetele. Nad suunavad sind, nad ütlevad sulle, et “Näed, Liina, siin on see koht, kus sa ennast ei väärtusta”, “Näed, sellepärast jooksevad su kliendid ära, paranda see auk siin ära” või “ su juhtimises on viga sees, sest võtad liiga palju enda teha”. Me ise ei näe neid asju, sest oleme endas liiga sees, aga nemad näevad ja saavad aidata. 

Investeerida tuleb nii aega kui raha

Selleks, et raha tegemiseni südamelähedase asjaga, pead investeerima nii raha kui aega. Mis see siis tähendab? 

Kõigepealt ajast. Aega tuleb võtta tohutult palju, et see endasse investeerida. Võtta aega, minna olla omaette, kuulata enda sisemust, mis ütleb sulle, mis suunas minna. 

Tegema tööd enda uskumuste osas. Kus ma ennast alaväärtustan? Miks ma alaväärtustan? Teha meditatsioone, mis aitavad sul andestada mingeid asju. Pidada päevikut. Teha oma visiooniga tööd. Ehk siis tohutu hulk tunde iseendasse panustada. Kui sa iseendaga tööd ei tee, ei juhtu sinu elus mitte midagi. 

Tore on see, et sa juba investeerid endasse. Koolitustel osalemine ja seal päriselt kaasa tegemine on raha ja aeg, mida sa endasse investeerid. Mina olen maksnud kümneid tuhandeid eurosid, et iseennast arendada. Ma olen võtnud 1:1 coachingut, koolitusi, interneti programme, kus teen endaga tööd. 

Miks ma seda teinud olen? Sellepärast, et see on mind kasvatanud enesekindlamaks, ma väärtustan ennast rohkem, ma julgen teha suuremaid tehinguid. Ja need sammud viivad, mind koguaeg tase kõrgemale. Ma tahan areneda. Ma olen näljane selle järele. 

Ma lähen selle järgi, et “how far can you go with it?” ehk siis kui kaugele saad minna sellega. Nii on mu elukvaliteet koguaeg tõusnud. Ja põhiline on see, et mu silm särab. 

Miks on see investereering mitte kulu? Mitte keegi ei saa seda minult ära võtta. Minu teadmised, oskused ja kogemused hoiavad mind. Näiteks kui majanduses midagi juhtub ja ma kukun korraks allapoole, siis ma jõuan uuesti väga kiiresti tagasi. Seda sellepärast, et kõik mis ma olen investeerinud on minu peas ja keegi ei saa seda olemasolevat sealt ära võtta. Ilmaasjata ei öelda, et parim investeering on investeering iseendasse. 

4 asja  mida vajad, et teha raha sellega, mis südamelähedane:

  • Tõsine iha seda asja teha. Kui sul on tõsine iha, siis ei kõiguta sind miski.
  • Eeldus, et see sinu jaoks tuleb. Sa tead, et see on varem või hiljem sinu. 
  • Usalda ja julge küsida abi. 
  • Investeeri endasse nii aega kui raha.