Alles hiljuti sain ma iseenda šaboteerimise kohta suure mõistmise. Ma teadsin seda, et igasuguse tegutsemise edasilükkamine erinevate põhjendustega on enese mitte väärtustamine, aga ma ei näinud, kuidas ma iseenda suhtes endiselt samamoodi edasi käitun.

Pärast kõiki neid aastaid iseenda silmis oma väärtuse tõstmisega tööd tehes, olin ma endiselt ohvrirollis, ilma et ma oleks ise sellest arugi saanud. Teinekord on meil vaja õppida ühte õppetundi korduvalt erineva külje alt enne kui seda päriselt mõistame. Sealjuures on hea kui sul on keegi, kes oskab sulle neid erinevaid külgi näidata nii, et sul tekiks lõpuks see mõistmine. Reeglina on see inimene, kes on sarnases seisus olnud.

 

Kuidas on tegevuste edasilükkamine seotud enese mitte väärtustamisega?

Mul oli paar aastat tagasi Passion Testis üks klient, kelle testi tulemustes tuli välja, et tema väga suur soov elus on ära teha doktoritöö, mida ta on pikalt edasilükanud. Ta ei suutnud leida endas motivatsiooni, et see ära teha. Kui vaatasime pisut sügavamale sinna sisse, et miks ta ei võta ette ja seda tööd ära ei tee, siis esialgu tuli sealt palju pealtnäha olulisi põhjuseid. Ülemus tööl jutskui nõuab reageerimist kiiretele olukordadele, peale tööd oli vaja teha vabakutselise raamatupidajana klientidele tööd. Lisaks on väike laps, kes vajab tähelepanu jne.

Need kõik ongi olulised põhjused. Kuid sellega on nii, et igakord kui sa teed asju teiste jaoks ja ütled iseenda soovidele ja unistustele “ei, praegu ei saa,” siis sisendad sa alateadvuses iseendale “mina pole oluline, mina pole väärt.” Nagu ütleksid väikesele lapsele kogu aeg, et sinu soovid pole olulised, mul on muudki teha. Kuni lõpuks see väike laps tunnebki, et tema soovid, mõtted ja tema ise polegi midagi väärt, et tema pole oluline. Meil tekib teadmine, et teised ja nende soovid on olulisemad kui meie soovid. Enda soovid võib edasilükata, aga teiste soove ei tohi.

Sellisest enda ülesõitmise ja teiste teenimise käitumisest saab meile igapäevane harjumus ja me lõpuks ei oskagi enda soove täita. Inimene on teatavasti oma harjumuste ori. Kui tahame aga nüüd, et meie elu muutuks ja unistused saaksid täituda, siis tuleb meil muuta oma harjumusi ja seada piirid, kus on ka aega sinu südamesoovidele. Harjumustest olen kirjutanud ka artikli, kuidas oma harjumusi muuta, nii, et need püsima jääksid.

Mis on tegelik põhjus tegevuste edasilükkamise taga?

Nagu ka harjumuste artiklis kirjutasin, siis ainult tahtejõu pealt harjumuste muutmine pikaajaliselt tulemusi ei too. Seda sellepärast, et kui meie alateadvuses (nimetagem seda elevandiks) oleme veendunud näiteks, et me pole olulised ja meie soovid pole olulised, siis loogilise mõtlemise ja tahtejõuga (nimetagem seda elevandi taltsutajaks) me pikalt uusi harjumusi ellu ei suuda viia, sest meie uskumused ei joondu meie tegudega. Taltsutaja võib elevandi seljas seda suunda, kuhu poole taltsuataja liikuda soovib, tirida niipalju kui tahab, kuid kui elevant sinna ikka minna ei taha, siis ta sinna ka ei lähe, sest elevandi jõud käib taltsutaja omast üle.

Selleks, et sa saaksid hakata oma harjumusi muutma pead sa aru saama sügaval enda sees selle põhjuse, miks sa tegevusi edasilükkad, mis vastasel juhul tooks sinu ellu need tulemused, mida sa soovid. Mis on sinu sügavad alateadlikud tõekspidamised seal taga, miks sa ei taha vastu võtta seda head, mis unistuste täitumisel sind ootaks. Miks sinu “elevant” tõrgub?

 

Tunne ära millal on päriselt aeg tegutsemiseks?

Oma uskumuste ja tõekspidamiste otsimisega ole ainult ettevaatlik. Nendega tuleb tööd teha, et elus asjad liikuma hakkaks ja sa oma käitumises muutuda saaksid, kuid vaata, et sa ei lange samasse lõksu nagu mina. Iseenesega töö võib olla sõltuvust tekitav Igakord kui lahendad mõne uskumuse enda sees (saad aru kust see tuleb ja lahendad ära), siis sa saad sellise teatava heaolu tunde, et “näed ära tegin.” Ja tekib kohe küsimus, mis järgmiseks. Mida on mul veel lahendada, et ma asjad ära teeksin.

Lõpuks võib juhtuda, et oled oma sisetööga nii hõivatud ja nõiaringis, et ei oskagi sealt välja tulla ja päriselt tegudele asuda, mis sind oodatud tulemusteni viiks.

Mina istusin niimoodi uskumustega ohvrirollis pikalt, kuni lõpuks mulle see puust ja punaseks tehti ja mulle see kohale jõudis. Minu elevant uskus, et mul on veel vaja uskumustega tegeleda, et minu jaoks elus asjad juhtuma hakkaksid. Sellega ma ennast pidevalt šaboteerisin, et kui tundisn takistust, et asjad ei liigu, siis hakkasin põhjuseid otsima uskumustest, mis mind siis piiravad. Uskuge mind neid on meil lõputult.

Kuni lõpuks jõudsin ma coachist sõbra abiga taipamise ja sügava mõistmiseni, et see piiravate uskumuste taga-ajamine ja pidev lahendamine ongi mul üks suur vabandus, miks ma ei tegutse ja ei tee neid tegusid, mis mulle tegelikult elus soovitud tulemused tooks. Ühel hetkel lihtsalt tuleb see koht, kus pead iseendale ütlema, et f…ck it, ma olen seda väärt ja ma teen neid tegevusi, mis vaja, et saavutada see mida ma väärin. On need siis tööalased võidud, supper vormis keha, suurepärane suhe või finantsiline vabadus.

 

Pea meeles, see, et sa oled tegus ja sul on kiire, ei tähenda alati seda, et oled ka oma unistusi elluviimas. Hinda üle oma tegevused ja tegutse targalt (nii et jõuaksid tulemusteni).