Kuidas tulla ohvrirollist oma elu kangelaseks? Ohvrimeelsus mõjutab meie heaolu, meie karjääri tulemusi või ükskõik millist teist eluvaldkonda?

Ma hakkasin sellele teemale mõtlema, ühe inimese kommentaari peale, mis keskendus sellele, et kas olla ohvrimeelne või võtta vastutus. See kommentaar oli seotud küll rohkem lastega ehk sellega,  kuidas lapsevanemad on oma laste suhtes ohrvi meelsed.

Mis on ohvrimeelsus?

Kõige parem näide ohvrimeelsusest on see, kui me teeme asju selleks, et midagi vastu saada. Aga just see tähendabki ohvri rollis olemist. Kui me aga oleme ohvrirollis, siis ei suuda me saavutada neid tulemusi, mida soovime.

Tavaliselt kui teeme asju selleks, et midagi saada, siis meil on selle mõttega seotud ka ootused. Ehk kui mina midagi teen, siis sina teed seda. Meil on selle asjaga seotud ootused ja kui need ootused ei täitu, siis me ärritume, solvume ja oleme pettunud. 

Mida teha kui oled ohvri rollis?

Meist keegi ei ole täiuslik ja me kõik oleme mingis eluetapis olnud ohvri rollis.

Märka, mille osas või kus oled ohvri rollis. On see suhtes oma elukaaslase, laste või hoopis kolleegidega. Või on sul ohvrimeelsus üldse seotud otsustega, mida sa oma elus teed, mis puudutavad näiteks karjääri, raha või enesekindluse teemasid. Pane tähele, kus kohas oled ohvri rollis.

Mõtle, mida ma saad teha või miks sa üldse oled ohvri rollis. Kõige tugevamalt ohvrirollis olijad süüdistavad alati teisi. Nende jaoks on näiteks riik nõme, ülemus on nõme jne, ehk siis peaaegu kõik on süüdi.

Küsi endalt alati, kuidas ma saan? Kui sa küsid endalt avatud küsimuse, siis sinu aju töötab niikaua kuni see annab vastuse, kuidas olukord lahendada.

Tee asju soovist teha ja anda

Ohvrimeelsus juures on oluline, et teeksid asju sellepärast, et sa saad ja tahad ning sul on selleks võimalus. Sellega muudad sa oma mõtteviisi, see puudutab ka raha. Ehk siis sa annad sellepärast, et sa saad ja tahad, mitte sellepärast, et saada midagi vastu. Kui sa ootad midagi vastu, siis selles on juba ohvrimeelsus sees. 

Ehk peamine on teha järgmist:

  1. Märka  –  kus oled ohvrimeelne
  2. Küsi endalt, miks sa üldse oled ohvri rollis?
  3. Mõtle, kuidas leida lahendus?
  4. Anna sellepärast, et saad ja tahad, mitte sellepärast, et saad midagi vastu