Olles aastaid inimesi n.ö tööorjusest välja aidanud tuua, olen märganud olulist korduvat mustrit, mis on selle taga, et me ei tee me raha sellega, mis on meile südamelähedane ja meile meeldib? See on sügav alateadlik mõtteviis, mis surub meid igapäev tegema tööd, mis ei tee meid õnnelikuks. See omakorda põhjustab pehmelt öeldes rahulolematusi meie elus.

Mõtteviis: Olen väärt inimene siis, kui teen rasket tööd

Me tuleme kultuurist, kus väärtustatakse rasket tööd. See on muidugi kogu maailmas nii, aga Eestis on seda eriti tunda. Näiteks, kui sa vaatad filmi “Eesti matus”, siis sealtki nähtub, et töö peab olema midagi väga rasket. Töö peab olema selline, mis teeb sul ikka naha märjaks või tõmbab n.ö ninast vere välja. Siis inimesed imetlevad sind ja alles siis, kui oled tugevalt pingutanud, on sul õigus tasu saada.

Nauditava tegevuse eest raha ei küsita!

Sa naudid seda tegevust, see tekitab sinus mõnusat vibe´i, sellist ootusärevust. Aeg seda tehes läheb kiiresti ja teed seda kergusega. Siis kui keegi sind selle eest tänab ja ütleb, et “kuule, ma annan sulle selle eest raha ka.” Siis sa vastad: “Ei, mis raha, see pole midagi. Küll mina saan hakkama”.

Me ei taha võtta vastu raha selle eest, mis tundub meile kerge ja meeldiv. Tekib tunne, et kui teine sai sellest abi ja see ei olnud sulle mingi vaev, ei ole raha selle eest vaja. Sul on hea meel, et said aidata ja kuna see sulle pingutus ei olnud, siis raha võtmine selle eest tundub ebaeetiline. Tegelikult aga võibki siin peituda sinu unikaalsus. See võibki olla sinu võimalus endale elatist teenida sellega, mis on sulle nauditav tegevus. See annab sulle energiat ja on samal ajal ka sulle südamelähedane.

Tule lõksust välja

Meil tuleb üle saada tõekspidamisest, et töö peabki olema raske ja lõpetada enda väärtuse mõõtmine selle järgi, kui rasket või kui palju tööd ma teen. Sinu jaoks muutub kõik, kui võtad omaks mõtteviisi, et enda jaoks kergete ja meeldivate asjade eest võib ja peabki raha küsima.

Liigne, raske ja ebameeldiv ülesanne võtab meilt energiat. Tööpäeva lõpus koju minnes ei ole me ise õnnelikud ja tihti valame oma pahameelt oma lähedastele välja. Nemad omakorda kannavad seda edasi. Meil ei ole aega, ega energiat oma lähedaste ja isegi mitte endale meeldivate tegevuste jaoks. Tulemuseks on nii füüsilised kui vaimsed tervise probleemid ning pettumus ja rahulolematus elu suhtes. Ei ole õnnelik ei sina, ega ka sind ümbritsevad inimesed/keskkond.

Vastupidiselt aga kui küsid raha tegevuste eest, mida sulle meeldib teha ning mis justkui annavad sulle energiat ja tähendusrikkust, tunned end tööpäeva lõpuks laetuna. Sa oled rõõmsameelne ja energiline ning jaksaksid veel tegeleda oma lähedastega ja hobidega. Sa kannad ennast ümbritsevatele inimestele rõõmu ja positiivsust edasi ning nemadki kannavad seda omakorda edasi. Pealegi mida rohkem saad oma tööst energiat ja rõõmu, seda rohkem kasutad oma unikaalsust ja tugevusi. See loob maailmale just seda väärtust, mida ainult sina saad anda. Teed seda, milleks sa siin n.ö oled.

Tehes midagi, mis meile meeldib, saame luua palju rohkem väärtust, võrreldes sellega, mida teeme suure higi, vastumeelsuse ja vaevaga.

Tee raha sellega, mis on südamelähedane

Küsi endalt ja vasta ausalt, kas sina oled väärt –  raha, armastust, tunnustust – ka siis kui teed midagi, mis on sulle südamelähedane? Panusta sellesse tegevusse, mis on just sulle südamelähedane, luues väärtust nii endale kui teistele.

Hakka mõtlema, mida sulle päriselt meeldib teha. Mis on need tegevused, mida teed hea meelega, mida sa naudid. On see siis näiteks aias nokitsemine, kodus söögitegemine, kujundamine, inimestega vestlemine vms tegevus. Siit peaksid edasi mõtlema, kuidas sa saad luua sellest tegevusest väärtuse, mida teised vajavad ja kuidas sa saad seda rahaks teha.

Kui sinu jaoks on raske leida endas see meeldiv ja tähendusrikas tegevus, millega võiksid ka raha teha, siis selleks, et aidata see sinus leida, olen loonud “Täiuslik Karjäär” coachingu programmi. Vaata lähemalt siit!