Ma polnud kunagi endalt küsinud: “Kas sinu eesmärk on sind väärt? Ma olin kaua mõelnud, selle peale, et kas ma olen väärt oma eesmärki. Ehk siis just eneseväärtustamise poole pealt, et kas mina olen väärt saavutama seda, mida ma tahan saavutada. Mõtlesin sellele, kas ma olen piisavalt õppinud, töötanud, kas mul on piisavalt häid kontakte. Peamine küsimus, kas ma olen inimesena piisav. 

Kuni selle hetkeni kui taipasin, et asi on hoopis vastupidi. Ma olen inimene, ma olen võimeline looma, mõtlema, suhtlema ja tegema palju rohkematki. Ma olen kindlasti piisav, aga küsimus on nüüd hoopis selles: “Kas sinu eesmärk on sind väärt?”.

Kas sa tead täpselt, mida sa tahad?

Selleks et üldse midagi saavutada, pead sa väga selgelt teadma, mis on sinu eesmärk. Ja see on 95 protsendile inimestest väga raske. Tihti öeldakse, et ma tahan rohkem raha, armastust, tervist. Need kõik on aga väga laiali valguvad. Esimene asi, mida sa saad enda jaoks teha on panna paika väga selgelt, mida sa tahad. Too endale spetsiifiliselt välja, see mõõdetav asi, mida sa tahad rohkem saada. Näiteks kui sa tahad rohkem raha, siis, mis see summa on. Kui see on mingi ametipositsioon, siis see on see asi. Ehk sa saad täpselt öelda, ma tean, mida ma tahan. 

Kas ma olen võimeline?

Kui eesmärk või see unistus on sinu jaoks suur, saad endalt küsida, kas sinu eesmärk on sind väärt. Saad endalt küsida: “Kas ma olen võimeline sellist eesmärki ellu viima?” Ja selles ei ole kahtlustki, sa oled inimene, sa oled võimeline. Kui see on sinu peas järelikult oled sa võimeline seda tegema.

Kas ma olen nõus?

Ja see küsimus on veelgi olulisem. See tähendab seda, kas ma olen nõus tegema selle eesmärgi saavutamiseks kõik. Meie elu on täis niiöleda “asju”. Sinna kuulub meie pere, sõbrad, meelelahutus tegevused või mis iganes veel. Ja seetõttu on see, küsimus, et “Kas ma olen nõus millestki loobuma?”. Seda selleks, et panna kogu oma tähelepanu oma eesmärgi saavutamisele. Siin tuleb mõelda sellele, kui prioriteetne on eesmärgi saavutamine, millest oled valmis loobuma eesmärgi saavutamiseks.

Näiteks kui sinu eesmärgiks on saavutada mingi ametipositsioon ja see eeldab sinult rohkem panustamist ja aega. Siis siinjuures on küsimus: “Millest oled valmis loobuma?”. See on otsus, näiteks: “Ma olen valmis loobuma õhtutest teleka taga.”, “Ma olen valmis loobuma nädalavahetustest sõpradega.”

Mõtle, mis see täpselt on, mida tahad

Ja kui oled valmis mõelnud, mida sa täpselt tahad, siis hinda ära, kas see on sinu vääriline. Küsi selleks endalt järgmised küsimused: Kas see on väärt elu muutmist? Kas see on sinu jaoks piisavalt oluline? Miks see on minu jaoks oluline?

Ehk siis sina oled kindlasti väärt oma eesmärki, aga kas sinu eesmärk on sind väärt.