Kellele pead sina ennast tõestama? Ja kas, ikka pead päriselt seda tegema? Kui sa tunned, et pead ennast kellelegi tõestama, kaasa arvatud iseendale, siis see tegelikult ei ole vajalik.
Enesetõestamises ei ole otseselt midagi halba. Kui aga räägime päriselt rahulolu pakkuva elu elamisest, siis tuleb enesetõestamine selja taha jätta.
Küsi miks?
Kui sa tunned, et pead ennast kellelegi tõestama, siis vaata sinna taha. Küsi miks? Olgu selleks siis sinu kolleeg, sinu vanemad, partner või pead sa ennast tõestama emana oma lastele. Miks sa tunned vajadust ennast tõestada?
Kui aga mõtled, et ei ole tunnet, et peaks ennast tõestama. Siis mõtle: “aga endale?”. Kas tunned vajadust, et iseendale tõestada, et saad millegagi hakkama? Siis samamoodi küsi endalt “miks?”.
Milleks meile enesetõestamine?
Tihti on see, seotud sellega, et kui tunned, et pead ennast tõestama, arvad, et sa ei ole piisav. Seal taga on tunne, et ma ei ole väärt, vääriline ja piisav, kui ma ennast ei tõesta. See on tingimustega armastus.
Ehk kui sa nii ei tee, siis sa ei ole minu vääriline või mida iganes. Ja see ei ole terve suhe. Armastus peab olema tingimusteta. Armastus peab olema voolavuses ja olema sellepärast, et ta on. Seda ka sinu enda puhul. Miks sa lood endale tingimusi, miks sa pead ennast tõestama.
Tee asju, sest sa tahad
Asju võtad sa ette ikka sellepärast, et sa tahad ja sa oled vääriline. Mitte sellepärast, et kui sa asjad ära teed siis oled piisav.
Ka mugavustsoonist väljatulek on siis hea näide. Me tihti arvame, et peame tulema mugavustsoonist välja ja tõestama endale, et saame sellega hakkama. Aga mugavustsoonist saab välja tulla ka ilma selleta, et peaksid ennast tõestama.
Näiteks ma olen parim kaaslane, sest ma olen väärt parimat suhet. Ma lähen südame järgi sest ma olen väärt. Tulemusi oma karjääris toon sellepärast, et ma olen neid tulemusi väärt.
See asjade tegemine peab tulema puhta tunde pealt. Sealt, et ma tahan teha ja ma pingutan, sest ma olen väärt neid asju.
Sa ei pea ennast kellelegi tõestama, sa oled piisav. Sellepärast, et sa armastad ja väärtustad ennast.
Eneseteostamise lõks
Ka mina kaon sinna eneseteostamise lõksu vahel ära. Kui ma hakkasin ennast kui ettevõtjat analüüsima, siis ma mõtlesin, et miks on minu jaoks nii oluline olla ettevõtja. Kõik tuleb nii öelda kodust kaasa. Kuna minu kodus oli eeskuju selline, et kui mina ei ole selline, siis mina olen vähem väärt. Arvasin, et järelikult ma pean kuuluma ettevõtjate hulka, sest muidu ma ei ole piisav. Mina lahendasin selle enda sees ära.
Kuid aeg-ajalt mu alateadliku muster tahab ikka sinna eneseteostuse lõksu minna. Ma panen endale ambitsioonikad eesmärgid ja sellega tuleb kaasa selline nõudlikkus. Sealt tuleb selline raskustunne, et ma pean ennast suruma miskist august läbi. Kui ma tunnen raskustunnet, siis ma mõtlen, et “oot, oot, ot, kui raskustunne on siis see ei tule armastusest”.
Kuna täna ma olen sellest alateadlikust mustrist teadlik, siis ma oskan sellega hästi ümber käia. Ma lasen lahti sellest, mis tekitab minus raskustunnet. Ma kuulan ennast, et mida ma siis päriselt tahan.
Kuidas loobuda nõudlikkusest?
Mina olen selleni jõudnud läbi aastatepikkuse töö. Läbi andestamise, läbi elu peegli lugemise nende asjadeni jõudnud. Teen selleks harjutusi, mida olen õppinud. Soovitan ka sulle neid ning peagi on need harjutused ka sulle minu enesekindluse koolitusel kätte saadavad.
Kellele pead sina ennast tõestama? Mitte kellelegi, sa oled piisav nii nagu sa oled. Tee asju tahtmisest neid teha.