Naised ja raha on kuidagi tabuteema olnud. Raha teema üldse on pigem asi, millest me seltskonnas ei räägi. Kui palju räägid näiteks sõbra/sõbrannaga rahast, selle loomisest? Asi pole rahas, asi on sinu suhtumises sinusse endasse.
Me elame valdavalt selles, et raha teema ei ole eetiline puudutada. Minul on küll rahauskumused ja jõukused teemad täiesti kinnisideeks, kuid mulle ei meeldi rahast rääkida. Mul tekib tunne, et ma äkki solvan kedagi. Või äkki olen liiga showoff kui ma räägin oma heaolust ja elustiilist.
Rahast rääkimine on tabu
Aga pole ju ime, et me ei tea, kuidas rahaga ümber käia. Rahateema on ju olnud suur tabu. Me tunneme piinlikkust ja kardame rahast rääkides eksida. Koolis meile ju rahast väga palju ei räägita. Ja enamasti oleme ka kasvanud võib olla selliselt, et kui küsisime raha, siis saime vastuse “Et sa ei oska ju hindugi kokku lüüa.” Ja kui tunneme ennast selles osas ebakompententsetena, siis me tahame seda kõrvale lükata.
Kes aga võtab meie rahalise heaolu eest vastutuse, kui me seda ise ei tee?
Naistena tuleb veel mängu enesehinnag. Üks asi on see, et me ei tea, kuidas rahaga ümber käia ja ma olen selle kohapealt rumal.
Ära ole sooduspakkumises
Me naistena suhtume endasse pidevalt ka justkui mingisse allahindluse objekti. Kuidas see väljendub? Näiteks, kui keegi küsib, kas me aitaksime teda ilma rahata, siis me alati nõustume. Sellepärast, et me peame olema tublid tüdrukud. Ja me ei mõtle sellepeale, et kui suur see aitamise kulu tegelikult on, kui kedagi aitame. Me ei ole harjunud mõtlema, mis on meie tunnihind.
Teine näide, kuidas oleme nii öelda sooduspakkumises on see, et me ei küsi õiglast palka. Me ei julge läbi rääkida. Mehed võtavad läbirääkimisi kui “whos winning the balls game” ja naised võtavad läbirääkimistesse minemist kui hambaarsti juurde minekut. Mis tunne on hambaarsti juurde minna? Ei ole just väga mugav tunne. Vat, siis ongi juba suhtumise vahe.
Väärtusta ennast
Me naistena ei väärtusta ennast. Kui ülemus ütleb, meile, et praegu ei saa palka tõsta, siis me lepime sellega ja oleme tublid tüdrukud edasi. Või kui meil on kliendid ja klient küsib allahindlust, siis meil on esimene mõte, et jah me anname alla hinda.
Kui sa oled iseendale tööandja, kuidas on vahetusteenustega. Me naistena oleme üles kasvanud maailmas nõnda, et me peame andma. Meie oleme andjad, ilma vastu küsimata. Ja isegi kui oleme nõus vahetuskaupa tegema, siis me ei mõtle sellele, kas see, mis vastu saan on vääriline sellele, mida mina välja annan.
Sinu eneseväärtus loeb
Asi pole rahas, asi on sinu suhtumises sinusse endasse. Ja kui sinu suhtumine endasse on alavääristav, siis ka teiste suhtumine sinusse on paratamatult ka alavääristav. Kõik algab sinu eneseväärtusest. Me saame seda muuta iseendaga tööd tehes. Mina olen selleks andnud tööriistada Enesekindluse koolituse näol, mille leiad siit: https://liinavettik.com/toode/enesekindluse-koolitus-taiskasvanule/. Peagi on tulemas ka Rahauskumuste koolitus, millele saad ootelistiga saad liituda siin: https://liinavettik.com/toode/rahauskumuste-koolitus/