Rahateema. Miks me eriti lähedastega päriselt väldime rahast rääkimist? See on raske teema, kui me kodus oma pere eelarvet arutame oma kaaslasega. Väga suur osa inimesi väldib seda teemat. 

Minul ka tuleb endiselt raha teemaga raske tunne peale. Mis tunne see on? Räägime ju sellest lihtsast asjast nagu raha. Raha on ju paber või numbrid meie kontol. Aga sellega kaasneb nii palju emotsioone. Mina läksin sinna sisse ja vaatasin, mis selle raskus tunde taga on. 

Asume kaitsesse

Nii kui keegi võtab teemaks raha, asutakse kohe kaitsesse. Me peame hakkama õigustama, milleks me oma kulusid. Ka seda, miks meil neid asju vaja on. 

Tihti minnakse siinkohal tülli just väärtuste konflikti tõttu. Me võime saada partnerilt, kellega rahast räägime sõnumi, et see, kuhu meie raha läheb on vale. Näiteks, minu isiklik raha läheb väga suures summas enesearengule. Varem oleks ka mina seda hullumeelseks pidanud. Täna ma näen, et neist on kasu ja need on väärtuslikud. Minu abikaasa asja nii ei näe.  

Ohrviroll

Sellele järgneb kohe ohrviroll. Minult tahetakse ära võtta. Mina panustan nii palju, miks sina seda ei tee. Nüüd, miks aga tekib meil tunne, et meilt võetakse ära?

Minul oli siis tunne, et ma ei jõua nii palju luua. Mult nõutakse rohkem kui jõuan luua. Selle taga on sügav piirav uskumus, et raha tuleb raske tööga. Kaeva sina endas, mis on sinu piirav uskumus?

Baasuskumus, et raha on piiratud. Lase sellel uskumusel minna. Raha tuleb kergusega, kui seda teed. 

Puuduse tunne

Kui analüüsisin enda raha uskumusi, siis märkasin üht asja veel. Panin seda tähele oma isas ja märkan ka väga paljudes teistes inimestes. Kui raha on siis on kõik väga hästi. Kui aga raha ei ole, siis ei ole hästi. See inimene tunneb puudust. Ta on rahulolematu, nokib, norib. Tegelikult ei ole vahet kui palju raha tegelikult on. Kui sa tunned puudust, siis sul on pehmelt öeldes tusane tuju. 

Miks siiski? Ühiskondlik norm, kui sul raha on, oled teinud midagi õigesti. Oled säästnud, investeerinud või teinud õigeid kulutusi. Kui me oleme teinud ükskõik milliseid “õigeid” liigutusi, siis ma olen armastatud. Inimese suurim soov on olla armastatud. 

Me tihti mõõdame oma väärtust rahas. Kui tuleb peale aga tunne, et raha on puudu, siis mismoodi sa ennast tunned? Jah, valus hakkab. Sellega kaasneb alaväärsus ja häbi, süütunne. Mäletate võib olla oma varasemast elust, kui küsiti:” Miks sul jälle raha on vaja? Kus eelmine raha jäi? Miks sul sinna oli vaja kulutada? “

Mis sellega kaasnes? Häbi, süütunne. Ma olen vale, ma ei oska rahaga ümber käia. Ma ei ole teinud õigesti, sest mul ei ole raha. Ma ei ole piisav. Mida teeb inimene, kui ta tunneb, et ei ole piisav. Ta asub kaitsesse. 

Kui sa tunned valu, siis tegele selle valuga nii kaua saad enesekindlamaks. Elu peegeldab sulle neid uskumusi nii kaua kuni sa muudad need ära. 

Pane tähele oma tundeid

See tegelikult, kuhu sa oled oma raha suunanud ei ole vale. See on väärtuste konflikt. Edaspidi ära mine kaitsesse. Pane tähele kui sul tekib vestlus, et mis tunne sul tekib. Ja mine sellesse tundesse tagasi kui sul on selleks rahulik hetk.