Meil on vaja iga päev vaja teha tohutult valikuid. Ja see, milliseid valikuid teeme määrab ära meie rahulolu. Viimased paar päeva on taas minuni toonud vestlused inimestega teemal, kas sügisel alustada õpinguid või kumba valdkonda valida. Minult on nõu küsitud, et kuidas teha enda jaoks õigeid valikuid?

Tunnetamise tehnika

Aastaid tagasi õppisin ühe tehnika, mille järgi mina oma otsuseid teen. See tehnika aitab mul teha otsuseid, mis toovad mulle rahulolu. Mina teen otsuseid läbi tunnetamise. Ma tunnetan enda jaoks läbi, kumb valik tundub parem. Kasutan seda teinekord ka nii lihtsate asjadega näiteks nagu, mida täna selga panna. Kas panna must või valge pintsak. Tunnetan need läbi, proovides selga musta, mismoodi siis tunnen ja siis valget ja mismoodi siis tunne on. Seda tehnikat saab kasutada nii suurte otsuste tegemisel kui väikeste otsuste tegemisel. Tihti tunneme, et väikesed otsused ei ole nii olulised, et pole ka hullu kui valesti läheb. Suurte otsustega, aga peaks tavaliselt kaasnema palju aastaid pühendumist. Siin aga hakkab meie mõistus analüüsima.

Mõistus lõikab sisetunde ära

Ideaalis peaksid meie otsused käima selliselt, et teeme neid sisetunde järgi ja meie mõistus toetab seda otsust ja niimoodi kasvame koos. Tegelikult aga meil küll südamesoov kasvab, kuid meie mõistus lõikab selle katki ja ütleb, et “Ei, see ei ole sinu jaoks.”

Limiteerivad uskumused

Kuidas siis ikkagi läheb nii, et mõistus lõikab südame tee ära. Siinkohal meenub mulle järgmine lugu. Umbes 5 aastat tagasi käisin ühel turunduskoolitusel ja seal oli üks kohe abituuriumi lõpetama hakkav soome noormees. Sattusin temaga rääkima sellest, mida ta plaanib pärast kooli teha. Ja ta ütles, et plaanib minna õppima logistika ja transpordi valdkonda. Mina oma ametist lähtuvalt hakkasin edasi uurima, et kust tal selline huvi tuli ja miks ta seda on otsustanud teha. Sealt selgus üsna ruttu, et vanemate suunamisel on ta plaaninud seda õppima minna. Mina aga küsisin siis edasi, et miks siis ikkagi sellel alal. Noormees vastas, et sellel alal võiks ka normaalselt teenida, et hästi ära elada. Mina küsisin ikka veel, et kui kõik oleks võimalik ja sa võiksid ükskõik, millisel ametil teenida nii palju, et normaalselt ära elada, mida sa siis teeksid? Ja üllatuseks nii mulle kui temale oli see, et tegelikult soovis ta minna õppima midagi, mis on tsirkusega seotud.  

Mis siin siis juhtus? See, et südamest tuli soov tegeleda tsirkuse valdkonnaga, aga mõistus lõikas selle ära kuna temale oli sisendatud, et see ei ole töö millega õnnestub teenida nii palju raha, et normaalselt ära elada. Tegelikult võid sa ükskõik, millisel ametikohal hästi ära elada. Ja on võimalik, et niiöelda prežtiisikal ametikohal võid sa rahalises mõttes põruda.

Enda valikute ettekujutamine

Mina oma kliente ikka püüan suunata selle tunnetamise poole. Meile on antud kaasa kujutlusvõime, mis on meie võimsamaid tööriistu. Kasuta seda, kujutle, milline sinu elu ühe või teise valikuga ette näeks ning siis otsusta, kumb sulle parem tundub.  Näiteks, kuidas tunnen, kui kujutan ette, et olen sügisel vihmaga bussipeatuses või kuidas ma tunnen end siis kui kujutan ette, et olen mõnusalt palaval suvepäeval rannas. Ja mõtlen sellele, kus ma ennast paremini tunnen. Ma kujutan ette ja panen ennast sinna pilti sisse, et kuidas ma ennast siis tunnen. Otsused teen selle pildi pealt, millisel pildil ennast paremini tunnen.

Kasuta tunnetamise tehnikat ja vaata, mis siis sinu elus juhtuma hakkab. Elu juhtub alati sinu jaoks. Ja ei ole olemas valesid valikuid. Ükskõik, mis valiku teed on see sel hetkel sinu jaoks.