Mida enesedistsipliin tegelikult tähendab? Täna tahan sinuga jagada oma mõtteid enesedistsipliinist – mitte sellest, mis põhineb sundusel ja enese sundimisel, vaid sellest, mis saab sündida strateegilisest mõtlemisest. Meil on sageli ekslik arusaam, et enesedistsipliin tähendab „surumist“ – et peab end tegema „superinimeseks“, kes kõike jõuab ja suudab. Tegelikult on tõeline enesedistsipliin hoopis nutikas tegutsemine, kus keskkond ja mõtteviis töötavad sinu kasuks.
Enesedistsipliin ei ole surumine, vaid keskkonna ja toetavate süsteemide teadlik kujundamine. Alustades füüsilisest ruumist, lõpetades sotsiaalsete suhete ja tehnoloogiliste lahendustega – see kõik mõjutab meie suutlikkust järjepidevalt tegutseda. Kui soovid näiteks rohkem liikuda, ei pea sa end sundima trenni tegema, vaid võid elada viisil, kus liikumine on loomulik osa päevast. Kas elad majas, kus talvel tuleb lund lükata ja suvel muru niita? See ongi liikumist toetav keskkond.
Mida enesedistsipliin tegelikult tähendab?
Sama kehtib sotsiaalse keskkonna kohta. Kui su ümber on inimesed, kes elavad aktiivset elu, mõtlevad kasvus, toetavad su ideid – siis ka sina liigud rohkem, mõtled laiemalt ja tegutsed julgelt. Mina näiteks postitan iga nädal video, mitte sellepärast, et ma olen tohutult „distsiplineeritud“, vaid sellepärast, et mul on inimesed ümber, kes ootavad seda minult. Olen loonud süsteemi, mis toetab mu järjepidevust. Kui keegi ootab videot ja ma olen lubanud selle teha, siis see lubadus muutub minu sisemiseks mootoriks.
Keskkond, tehnoloogia ja kalender – sinu salajased liitlased
Ka tehnoloogiat saab nutikalt kasutada – näiteks automatiseeritud investeerimine. Iga kuu liigub kindel summa minu kontolt investeerimiskontole, ilma et ma peaksin sellele mõtlema. See on nagu nähtamatu enesedistsipliin, mis kasvatab mulle pikaajalisi tulemusi.
Või graafik – kui sa paned trenni kalendrisse kirja, siis see aeg on reserveeritud. Kui seda pole, on palju lihtsam „kõrvale kalduda“. Kalender on nagu vaikne lubadus iseendale, mille täitmine sõltub su enesest lugupidamisest. Samamoodi nagu sõbrannadele antud lubadusi kipume pidama, peaksime ka iseendale antud lubadusi austama.
Kui soovid midagi järjepidevalt teha – kirjutada raamatut, hakata toituma tervislikumalt või luua uut harjumust –, loo endale sobiv füüsiline keskkond, toeta end sotsiaalsete ootustega (olgu see mentor, treener või sõber) ning kasuta tehnoloogiat ja kalendrit enda kasuks. Nii ei pea sa end suruma, vaid hakkad liikuma koos oma eesmärgiga.