Rahulolematus on miski, mis on esindatud meis kõigis ja aegajalt tõstab ta meis rohkem pead. Rahulolematus on tegelikult hea asi, sest see on meid indiviidina ja ka tervet ühiskonda vaadates edasiviiv jõud. Kui poleks rahulolematust siis ei oleks ka innovatsiooni ja edasi arengut. Me ei sõidaks autode, ega lendaks lennukitega, meil ei oleks suurepäraseid leiutisi ja tehnoloogiat (alustades elektrist, lõpetades nutiseadmetega), mis elusid päästab ja elu mugavamaks teeb.

Nii palju kui meile ka ei räägita, et püüa ikka olla tänulik ja rahul sellega mis sul on, siis päris 1-1le seda võtta ei saa. Jah tasub märgata ja olla tänulik selle eest mis sul juba on, siiralt tunne seda tänulikkust – see on õnnelikuks olemise alus. Sealjuures aga ära sunni ennast olukorda, kus sa peaksidki igavesti oma olukorraga rahul olema, ükskõik mis seisus sa ka poleks. Nii nagu saab alati minna hullemaks, saab alati minna ka paremaks. Rahulolematus toob arengut. Kui jääme paigale ja müüme maha omale idee või sunnime ennast olema rahul, siis hakkame manduma ja kui uskuda seda, et paigalseisu ei ole, siis toimub hoopis taandareng. Leia omale see tasakaal rahulolematuse ja rahulolu vahel.

Olgugi, et rahulolematus on tervitatav, võib see olla ka vägagi hävitav jõud meie sees. Kui viibid pikalt rahulolematuses, siis tekitab see asjatut stressi ja mõjub nii sinu vaimsele kui ka füüsilisele tervisele halvasti. See mõjutab suhteid inimestega meie ümber ning kui ise aru ei saa, milles asi (me ei märka, et asi on rahulolematuses), siis võib see kaasa tuua päris hulle olukordi.

Millest tekib n.ö ebatervislik rahulolematus?

Ma pean tunnistama, et ma ei oska loetleda siia kõike võimalikke põhjuseid miks tekib rahulolematus meis endis, aga enda kogemusel ja ka oma coachngu klientidega töötades olen ma märganud nelja peamist põhjust. Kusjuures üks ei välista teist ja need on reeglina omavahel seotud.

  1. Väsimus – Kui sa oled ennast üle töötanud ja teiste jaoks peamiselt elanud, siis võib sind ühel hetkel tabada väsimus või isegi läbipõlemine. Kusjuures väsimus ei pea alati olema füüsiline vaid võib olla ka emotsionaalne. Kui oleme ennast n.ö “tühjaks tõmmanud”, siis väsimusega kipume me olema negatiivsemad ja need sügavamad alateadlikud uskumused löövad meis välja. Uskumused nagu “ma pole piisavalt hea”, “ma pole väärtuslik” jne.
  2. Uskumus “ma pole piisav” –  kui meie sees on sügav alateadlik uskumus, et “ma pole piisav”, siis kipume me ennast teistega võrdlema ja olema rahulolematud. Me kaotame fookuse iseendalt ja oma soovidelt (paljud on meist üldse ennast ära kaotanud). Meil on tugev nõudlikkus iseenda suhtes ja me tunneme lõputut vajadust (tihti jälle alateadlik) ennast tõestada.
  3. Enda heaolu eest, teistele vastutuse andmine – Me kipume andma enda heaolu eest vastutuse oma vanematele, abikaasale/elukaaslasele, ka lastele, tööandjale jne. Oletame, et sa tahad endale näiteks klaverit ja sinu elukaaslane on sulle öelnud, et kui teed x asja ära, siis ma kingin sulle klaveri. Võib juhtuda, et mingil põhjusel sa ei saanud seda x asja ära teha või juhtus elukaaslasel midagi, et pidi oma lubadusest taganema. Sina aga oled jäänud ootele ja sinus kasvab rahulolematus, et sul ikka veel ei ole seda klaverit. Sa oled andnud vastutuse kellelegi teisele, et tema justkui peab täitma sinu soovi. Siin tuleks iseendale vastutus tagasi võtta ja teha üskkõik mis võimalik, et see klaver ise endale saada (näites ise koguda raha ja see omale osta).
  4. Teiste järgi elamine (enda ära kaotamine) – Kui me oleme iseennast ära kaotanud või ei ole teadlikud, mis on see mis päriselt mulle oluline on, mis on see mida ma päriselt tahan, siis ei oskagi ma olukordadega rahul olla. Ma olen nagu kaptenita laev mis on tuulte ja lainete vallas. Siin taga peituvad ka tegelikult tihti eelnevad punktid, et ma elangi pigem teiste soovide järgi ja lähtun oma tegudes ja valikutes alateadlikest uskumustest ja emotsioonidest, mida arvan, et mind teenivad (alateadlik teiste poolehoiu ja armastuse eest lõputu võitlemine), mitte ei lähtu sellest, mis mulle PÄRISELT OLULINE on ja mis mulle PÄRISELT KORDA LÄHEB. Ma ei luba endal olla see KES MA PÄRISELT OLEN.

 

Kuidas saada tagasi tasakaalu?

Ka mina tunnen aegajalt, et rahulolematuse lained käivad üle pea. Esimese asjana oma elu mustadel päevadel tuleb muidugi aru saada milles asi. Tuleb märgata kas on asi rahulolematuses, kui ise ei oska aru saada, siis elu peegeldab.

Kui ma olen kas läbi elupeegli või ise juba aru saanud, et mind valdab üleüldine rahulolematus, siis minu viis rahulolematus endas tasakaalu saada on järgmine:

  1. Ma alati analüüsin, et kas võib olla see, et olen liigselt ennast nõudlikkuse ja kohustustega üle koormanud (kipun seda ikka ja jälle tegema) ja olen väsinud. Kui ma olen väsinud, siis luban endale puhkust. Võtan mõned päevad kus teen vähe asju või ei tee üldse. Võtan päeva-kaks ainult iseendale (eemale perest, klientidest ja tavapärasest päevarutiinist) ja luban endale ainult neid asju, mida ma päriselt tahan teha. Spa külastus, seriaali vaatamine, jalutus mere ääres, päeviku kirjutamine, päeva trip Pärnusse või kuhugi mujale kuhu autoga sõita jne.
  2. Sõidan oma zen kohta, koht mis mind inspireerib (minu jaoks parim Kakumäe rand või mõni jahisadam, aga üldises võtmes mereääres). Kasutan Passion Test-i tööriista, et endas selgusele jõuda, mis on päriselt minu jaoks oluline ja mida ma päriselt oma ellu tahan. Selleks, et fookus uuesti paika saaks.
  3. Võtan päeviku ja kirjutan ennast tühjaks. Päevikut kirjutades ma tavaliselt coachin iseennast. Küsin mis põhjustab mulle päriselt seda rahulolematust ja jõuan tavaliselt selleni, et taaskord kontrollib mind mõni mitte toetav alateadlik uskumus, et ma pole piisavalt hea või, et ma ei ole armastatud kui ma luban endal olla mina ise ja selle tulemusena allun n.ö teistele ja sõidan enda soovidest üle. Päevikus iseenda coachimine lõppeb alati positiivse uskumuse kinnitamisega, mis mind toetab. Vahel tuleb tegeleda sügavama andestamisega, et enesekindlus taastada.

Need kolm tegevust toovad mulle tavaliselt täiesti uue hingamise ja tegutsemise tahte. Ma olen endaga jälle tasakaalus. Kui ma seda täielikult saavutanud ei ole, siis kordan eelnevat protsessi.

Proovi järgi ja anna mulle teada kas said mõnest mõttest abi ennast tasakaalu ja rahulollu viimiseks.