Aasta 2020.. minu jaoks üks kõige suuremate ootustega aasta. Miks?! Sellepärast, et otsustasin selle aastaga teha enda peal eksperimenti. Nimelt võtsin ma 2019 aasta algul otsuse vastu sel aastal endasse (st enesearengusse) korralikult investeerida. Et siis näha 2020 aasta pealt kuidas investeeritud raha endasse ära tasub. Kogu summa, mis ma 2019 aastal endasse koolituste ja coachingu läbi investeerisin oli pea samaväärne keskmise Eestlase aasta palgaga. Mis ma oma eksperimendist lõppkokkuvõttes sain ja kuidas edasi, saad lugeda siit.

2020. aasta algus oli minu jaoks üsna ärev. Minu isiklikus elus oli üks parimaid ja põnevamaid aegu. Olime Martiniga planeerimas pulmi ja 2020 pidi tulema siis „meie“ aasta. Teisest küljest oma ettevõttega olin ma sisuliselt pankroti äärel. Jaanuari kuus mõtlesin, et kas tõstan käed püsti ja annan alla ning kuulutan kogu oma 2019 aasta enesearengu projekti läbikukkunuks.

Kahjuks või õnneks on mul aga omadus olla kangekaelne ja kui ma juba midagi ette võtan siis reeglina alla ei anna enne kui tulemused käes. Niisiis pusisin ma ka oma Differize-iga ikka edasi. Üsna pea sain ma teada seda, mis tähendab väljend, et kõige suuremale kaotusele järgneb kõige suurem võit.

Ajal mil ma püüdsin oma ettevõttel hinge sees hoida, tuli ühel heal päeval pakkumine, mille tulemusena tegin 2 kuuga käibe, mille muidu olen ettevõttes aastaga teinud. Kahe kuuga aastane sissetulek – pole paha. Kusjuures see sai toimuma just samal nädalal kui Eestis teavitati esimesest koroona juhtumist. Olin rahul ja mõtlesin, et „näed siin ongi minu murrang“.

Koroona esimese lainega, kui kõik kohad kinni pandi ja maailm lukku läks, sai ettevõtjatele puust punaseks arusaadavaks, et elame digiajastul ja e-keskkonnas kohalolu on hädavajalik, et oma äri elus hoida. Sellepärast ei muretsenud ma ka enam Differize käekäigu pärast.

Küll aga tõi Koroona mulle palju uusi mõtteid ning lõpuks keeras minu fookuse turunduse teenustelt hoopis ära. Ma olen ikka mõelnud, et ma olen üks omapärane tegelane. Töötan selle nimel, et ettevõte kasvaks ja tooks häid tulemusi. Ja nii kui rattad hakkavad justkui veerema leian mina hoopis midagi põnevamat/väljakutsuvamat.

Kui ma kogu oma ettevõtluse karjääri jooksul olen mõelnud tootest, mis oleks automatiseeritud (ei ole teenus, kuhu pean panustama oma aega) ja ärist, mis ei nõua tingimata minu igapäevast panust, ületunde ja perest eemalolekut, siis kevadel „tänu“ Koroona puhangule ja digitaliseerimise survele oli mul paar rahutut ööd ja ühel hetkel suur taipamine, kus kõik asjad jooksid lõpuks minu peas kokku. Mul oli koguaeg puudu see toode, aga nüüd taipasin ära. Ma leidsin oma toote, mida on võimalik automatiseerida ning äri skaleerida. Seal juures kogu äri üles ehitada nii, et see oleks võimalikult automatiseeritud ja iseseisev. Väikese meeskonnaga, kuid suure mõjuga. Ma olin leidnud oma „miljoni dollari idee“ millega maailma vallutama minna.

Aprillis umbes poolteist nädalat hiljem peale idee sähvatust, osalesin globaalsel online hackathonil. See oli üks põnev ettevõtmine. Sealt sai kaasa ka arendaja Hispaaniast, kuid hiljem jäi temaga koostöö siiski poolikuks kuna freelancerinauppus ta muudesse töödesse.

Koroonal oli minu jaoks kindlasti tohutult hea mõju. Ma olin entusiastlik ja hakkamist täis. Mõtlesin vaid „kuidas mina saaksin kasulik olla?“ ja ideid muudkui jooksis. Ainult tegutseda oli vaja. Siin mõtteid ka teistele ettevõtjatele, kes võibolla raskustes. Keerata fookus ohvri seisundilt kangelase seisundile ja mõelda „kuidas saan kasulik olla?“ Ettevõtjatena on meil alati võimalusi, aga võimalusi näeme ainult siis kui tuleme ohvri mentaliteedist välja. See on ühtlasi ka minu üks suurimaid õppetunde, mida 2020 on mulle andnud.

Lahendustele orienteeritus ja oskus muutusi tervitada on eduka inimese kirjeldamiseks ühed parimad märksõnad. 2020 aasta on seda meile kindlalt näidanud. Ka paindlikkus on oluline omadus. Nii nagu pidid olema paindlikud kõik kooliõpetajad ja õpilased, nii sain ka mina oma viimased turunduskoolitused tehtud virtuaalselt.

Samas mängis koroona meie perele ikka vingerpussi ka. Kui meie pulmad olid planeeritud esialgu 22. aprilli, siis pidime need edasi lükkama. Ju siis oli nii vajalikum ja meie pulmad said toimuma 09. juuli 2020.

Sellest võiks ka manifesteerimise mõttes pika loo rääkida, sest esimene mõte kui kuupäeva hakkasime mõtlema oligi plaan 09.07 pulmad teha. 22 aprill sai valituks kuna see oli n.ö „meie“ ühise tee alguse päev 9 aastat tagasi. Mõte lugeda eraldi „meie“ tähtpäeva ja pulmapäeva tundus jabur ja tõstsime need kokku. Näib aga, et see esimene mõte on ikka see õigem mõte, kui elu mängis nii, et pulmad said ikkagi juulis peetud.

Siit saad ülevaate meie pulmapäevast.

 

Suvi oli ilus ja tundus, et ka helgem kui varasematel aastatel. Koroona taandus ja inimestel oli jälle vabadus liikuda. Minu suvi möödus väikeste piigadega rahulikult, enda ja laste meelt lahutades. Tööasjadest hoidsin ma jaanipühadest kuni augusti keskpaigani eemale. Osaliselt on see tingitud laste puhkusest, teisest küljest vajasid pulmad organiseerimist ning peab ütlema ka, et vaimselt oli vaja endal mõningate asjadega kohaneda. Uus tiitel prouana ning uus suure potentsiaaliga fookus äris, mis oli tegelikult suur valdkonna muutus. Sisemine protsess vanast lahti lasta ja uuega edasi minna ei ole alati lihtne.

Suve lõpus ja sügise hakul hakkas minu idee ennast jõuliselt edasi arendama. Veel augustis tegin tubli koostööd mentoriga, kes aitas mul Septembris toode Eesti turul lansseerida. Septembris nägigi siis esialgse versioonina ilmavalgust minu „Täiuslik karjäär digitaalne coachingu programm“. Kliendid võtsid toote hästi vastu ja saigi 15-l esimesel inimesel selguse tuua, mis on see nende asi, mis võimaldab neil teha tööd, mis toob täieliku rahulolu. See kinnitas minu jaoks, et toode on vajalik ning turul müüdav.

Oktoober läks peale kiiret Septembrit rahulikumaks. Kui aasta esimeses pooles tundus meile, et pulmareis jääb ära, siis peale kosutavat ja sooja suve lastega saime me oktoobri algul siiski ka Martiniga kahekesi reisile Küprosele. See oli küll ka huvitav teekond sinna ja tagasi, et läbida koroona testide jada. Reis teise riiki aga näitas meile tegelikku Koroona mõju turismi valdkonnale. Kurb oli näha kuidas muidu turistidest külluses olevad asulad olid inimtühjad ning ettevõtted suurtes raskustes. Lisaks kuuldes kohalikke rääkimas piirangutest, pidime me Martiniga taaskord tõdema, et meie elu Eestis on vägagi soosiv ja mugav.

Sügis kulges tegusalt ja hinnanguid andes hästi. „Täiusliku karjääriga“ töö arenes. Kui olin esialgu hädas arendaja leidmisega, kes aitaks programmi tehniliselt ka üles ehitada, siis tänu abivalmis tutvustele sai ka potentsiaalne partner leitud. Tänaseks on läbirääkimised käimas. Oktoobris puhkuselt tulles sai ka oma ideed Ajujahi pitchimise võistlusel esitletud ja seal ka esikoha saavutatud. See võimaldas mul osaleda Ajujahi võistlusel esimese saja hulgas. Küll aga „Täiusliku karjääriga“ edasisse vooru, 30 hulka enam valituks ei osutunud.

 

Ettevõtja elu on ikka nii, et kui sa oled arvanud, et nüüd kulgevad edasi asjaolud soodsalt, võibolla rahulikult, siis tihti on „elul“ sulle teised käigud. Nii ka minul, kui mina olin keskendunud oma uue idee arendamisele ja valmis kohe – kohe arendajaga käed lööma ja võimalike partneritega koostööst rääkima, siis ehmatas meie pisike Nelli meid vahetult enne jõule insuldiga.

Jah, minu 3 aastane tütar sai insuldi. Kas selline asi üldse võimalik on küsid sa? Nagu näha on. Miks selline asi lastel juhtub? Keegi ei tea. Ka arstid ei tea. Kuna see on haruldane asi lastel, siis pole artsidel (vist) teada, miks juhtuvad lastel insuldid ja veel täiesti tervetel (juhtub ka veel sündimata või vastsündinutel) lastel. Ka minu Nelli on tänaseks läbi ja lõhki uuritud, kuid kõik näidud on korras ja ka perekonna ajaloos pole haigusi, mis võiksid seda soosida.

Õnneks (ma olen siiralt väga tänulik) on Nelli olnud tubli taastuja. Ta on rõõmsameelne ja siiras nagu ikka. Jõulud saime veeta kodus perega. Täna tegeleme jõudsalt sellega, et esialgu tekkinud parema poole halvatusest jälgegi ei jääks ning et verevarustus keskaju arteris taastuks.

2020 on meile kõigile kahtlemata üks meeldejääv aasta. Olgu siis kasvõi koroona tõttu. Minul kindlasti lisaks nii “heade” kui ka „elu rikastavamate“ suurte kogemuste ja taipamiste tõttu.